Koniec z wydawaniem reszty w sklepach? Rewolucyjny plan UE na zaokrąglanie kwot zakupów

Ewelina
Biznes i finanse
04.02.2024 15:23
Koniec z wydawaniem reszty w sklepach?  Rewolucyjny plan UE na zaokrąglanie kwot zakupów

W obliczu rosnących kosztów produkcji i obsługi drobnych monet, Estonia podjęła znaczący krok w kierunku ograniczenia ich obiegu. Inicjatywa ta, zaprezentowana przez Ministerstwo Finansów Estonii, ma na celu zmniejszenie zależności od monet o nominałach 1 i 2 centy, które są obciążeniem ekonomicznym i środowiskowym.

Zaokrąglenie: Nowy Standard w Transakcjach Gotówkowych

Zgodnie z projektem ustawy, który ma wejść w życie w 2025 roku, sklepy będą miały możliwość nie wydawania reszty w najmniejszych nominałach. Choć monety 1- i 2-centowe nadal będą akceptowane jako forma płatności, reszta nie będzie w nich wydawana. Mechanizm zaokrąglania kwot zakupów zostanie wprowadzony, gdzie kwoty kończące się na 1, 2, 6, lub 7 centów będą zaokrąglane w dół, natomiast te kończące się na 3, 4, 8, lub 9 centów – w górę.

Wpływ na Ceny Towarów i Decyzje Konsumentów

Mart Vorklaev, minister finansów Estonii, podkreśla, że wprowadzane zmiany mają na celu nie tylko obniżenie kosztów związanych z drobnymi monetami, ale także nie wpłyną na wzrost cen towarów. Co istotne, kontrola nad procesem zaokrąglania leży po stronie konsumenta, który ma wybór formy płatności. W przypadku płatności gotówką kwota zakupu zostanie zaokrąglona zgodnie z nowymi zasadami, podczas gdy płatności kartą pozostaną niezmienione.

Zdjęcie Koniec z wydawaniem reszty w sklepach?  Rewolucyjny plan UE na zaokrąglanie kwot zakupów #1

Kontekst Międzynarodowy: Estonia Dołącza do Grupy Pionierów

Estonia nie jest pierwszym krajem strefy euro, który decyduje się na ograniczenie obiegu drobnych monet. Podobne regulacje zostały już wprowadzone w sześciu innych państwach, takich jak Finlandia, Belgia, Włochy, Słowacja, Holandia, i Irlandia, z Litwą zapowiadającą podjęcie analogicznych kroków. Decyzja Estonii wpisuje się w szerszy trend dążenia do większej efektywności ekonomicznej i środowiskowej w zarządzaniu obiegiem pieniężnym.

Podsumowanie

Inicjatywa Estonii dotycząca ograniczenia obiegu monet 1- i 2-centowych, poprzez wprowadzenie mechanizmu zaokrągleń, stanowi ważny krok w kierunku optymalizacji transakcji gotówkowych. Oczekuje się, że zmiana ta przyniesie korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe, nie wpływając negatywnie na ceny towarów ani na wygodę konsumentów. Przyszłość pokaże, czy inne kraje będą podążać tym śladem, dążąc do dalszej racjonalizacji obiegu monetarnego.

Kluczowe Punkty
  • Estonia podejmuje kroki w celu ograniczenia obiegu monet 1- i 2-centowych, z powodu ich ekonomicznego i środowiskowego obciążenia.
  • Projekt ustawy, który ma wejść w życie w 2025 roku, umożliwia sklepom nie wydawanie reszty w najmniejszych nominałach. Mechanizm zaokrąglania kwot zakupów zostanie wprowadzony.
  • Minister finansów Estonii, Mart Vorklaev, podkreśla, że zmiany mają na celu obniżenie kosztów związanych z drobnymi monetami, ale także nie wpłyną na wzrost cen towarów.
  • Estonia dołącza do grupy krajów strefy euro, które ograniczają obieg drobnych monet, takich jak Finlandia, Belgia, Włochy, Słowacja, Holandia i Irlandia. Litwa również zapowiada podobne kroki.
  • Decyzja Estonii wpisuje się w szerszy trend dążenia do większej efektywności ekonomicznej i środowiskowej w zarządzaniu obiegiem pieniężnym.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną