Nadchodzi rewolucja podatkowa w branży beauty! Tusk zauważa "Nieuzasadnioną Krzywdę""

Martyna
Podatki
30.01.2024 18:27
Nadchodzi rewolucja podatkowa w branży beauty! Tusk zauważa "Nieuzasadnioną Krzywdę""

1 kwietnia 2024 roku stanie się przełomowym dniem dla branży beauty w Polsce, gdyż wówczas wejdzie w życie obniżony podatek VAT. Premier Donald Tusk, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z kampanii wyborczej, ogłosił decyzję o zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla tego sektora, który zatrudnia blisko 100 tys. pracowników. Przedstawiamy szczegóły.

Niższy VAT w branży beauty

Premier Donald Tusk podkreślił, że dynamiczny rozwój branży beauty w Polsce skłonił go do podjęcia działań mających na celu zrównanie stawek podatku VAT. Zgodnie z jego słowami, obecna sytuacja, w której usługi kosmetyczne obciążone są 23-procentowym VAT-em, podczas gdy branża fryzjerska korzysta z niższej stawki, wydawała się niesprawiedliwa dla setek tysięcy pracowników zatrudnionych w ponad 30 tysiącach firm branżowych.

"Jak wiadomo ta branża bardzo się rozwinęła w Polsce. Ludzie mieli poczucie nieuzasadnionej krzywdy, bo byli obarczeni podatkiem VAT wyższym niż dość podobna branża fryzjerska" - Donald Tusk 

Obietnica obniżenia podatku VAT na usługi branży beauty była jednym z kluczowych punktów kampanii wyborczej premiera. Decyzja ta, jak informuje premier, ma na celu wsparcie przedsiębiorców oraz poprawę warunków pracy w sektorze beauty, który zasługuje na równość podatkową z innymi pokrewnymi dziedzinami.

Działania Rządu

Minister Finansów, Andrzej Domański już wcześniej informował o pracach nad zrównaniem stawek podatku VAT na usługi beauty. Obecnie obowiązująca stawka wynosi 23 procent, a branża postuluje obniżenie jej do 8 procent. Zmiana ta ma na celu stymulację rozwoju sektora, a także przeciwdziałanie nieuzasadnionym różnicom w opodatkowaniu między branżą beauty a fryzjerską.

Podczas kongresu programowego Koalicji Obywatelskiej w poprzednim roku Donald Tusk ponownie potwierdził zobowiązanie do obniżki VAT dla sektora beauty do 8 procent. Ta długo oczekiwana zmiana z pewnością wpłynie pozytywnie na przedsiębiorców i pracowników branży, tworząc bardziej sprzyjające warunki do rozwoju tego dynamicznego sektora gospodarki.

Branża beauty w Polsce

Branża beauty w Polsce przechodzi obecnie okres dynamicznego rozwoju, zyskując coraz większą popularność i uznanie. Wzrost świadomości konsumentów dotyczącej pielęgnacji, urody i stylizacji przyczynił się do dynamicznego rozkwitu tego sektora. Klienci coraz chętniej korzystają z usług:

  • salonów kosmetycznych
  • gabinetów spa
  • specjalistycznych sklepów oferujących produkty beauty

Z danych wynika, że:

"Ponad połowa mieszkanek miast odwiedza salon kosmetyczny rzadziej niż raz w miesiącu – robi to 55% respondentek. Raz w miesiącu do kosmetyczki udaje się 28,3% przebadanych kobiet, a kilka razy w miesiącu – 16,2%. - mintishop.pl

Czy uważacie, że obniżenie podatku VAT w branży beauty to dobry krok? 

Kluczowe Punkty
  • 1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie obniżony podatek VAT dla branży beauty w Polsce.
  • Premier Donald Tusk ogłosił decyzję o zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla sektora beauty, który zatrudnia blisko 100 tys. pracowników.
  • Obecna sytuacja, w której usługi kosmetyczne obciążone są 23-procentowym VAT-em, podczas gdy branża fryzjerska korzysta z niższej stawki, wydawała się niesprawiedliwa dla setek tysięcy pracowników zatrudnionych w ponad 30 tysiącach firm branżowych.
  • Obietnica obniżenia podatku VAT na usługi branży beauty była jednym z kluczowych punktów kampanii wyborczej premiera.
  • Minister Finansów, Andrzej Domański poinformował o pracach nad zrównaniem stawek podatku VAT na usługi beauty. Branża postuluje obniżenie stawki VAT do 8 procent.
  • Branża beauty w Polsce przechodzi obecnie okres dynamicznego rozwoju, zyskując coraz większą popularność i uznanie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną