Czy Wesele Oznacza Kontrolę Skarbową? Urząd Bada Konta Bankowe Par Młodych!

Martyna P.
Prawo
30.01.2024 10:47
Czy Wesele Oznacza Kontrolę Skarbową? Urząd Bada Konta Bankowe Par Młodych!

Zapewne wielu z nas nie jest w pełni świadomych tego, że od pewnych prezentów ślubnych należy zapłacić podatek. Dotyczy to podarunków o wysokiej wartości. Konieczność płacenia podatku od prezentów reguluje ustawa o spadkach i darowiznach.

Podatek od prezentów ślubnych 2024

W ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2021 poz. 1043) ustawodawca wyróżnił trzy progi opodatkowania darowizn.

Ustawa ta przewiduje pewne limity zwolnień od opodatkowania darowizn (prezentów ślubnych).

Oto jak się prezentują się limity:

  • I grupa podatkowa (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo, teściowie, ojczym,) - 36 120 złotych.

  • II grupa podatkowa (ciocie, wujkowie) - 27 090 złotych.

  • III grupa podatkowa (osoby niespokrewnione - przyjaciele) - 5 733 zł.

Powyższe limity obowiązują od 1 lipca 2023 roku.

Należy zsumować wartość wszystkich darowizn (prezentów) otrzymanych na przestrzeni 5 lat – poprzedzających rok, w którym otrzyma się ostatni prezent.

WAŻNE: Z prezentów ślubnych należy się rozliczyć dopiero gdy od danej osoby w przeciągu pięciu lat otrzyma się ich więcej i przez to przekroczyły narzucony odgórnie limit. 

Wyjątkiem jest 0 grupa podatkowa 

W ramach grupy I wyróżnia się tzw. grupę 0. Należą do niej:

  • małżonek,
  • zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha.

W 0 grupie podatkowej wszystkie darowizny, bez względu na ich wartość, mogą być zwolnione z opodatkowania.

Nawet po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku można ubiegać się o zwolnienie.

Jeśli otrzymacie darowiznę, od której z osób z grupy 0 musicie pamiętać o obowiązku zgłoszenia tego faktu w terminie do 6 miesięcy do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego.

Należy pamiętać, że obowiązek zgłoszenia powstaje po przekroczeniu progu. Jeśli natomiast kwota jest niższa, nie ma obowiązku zgłaszania do US, a zwolnienie od podatku obowiązuje. 

Zdjęcie Czy Wesele Oznacza Kontrolę Skarbową? Urząd Bada Konta Bankowe Par Młodych! #1

Ile podatku trzeba zapłacić?

Wysokość podatku oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od niego. Może wynosić od 3 do nawet 20 proc. nadwyżki.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Kary za zaniechanie obowiązku

Jeśli zakupy małżonków będą finansowane z darowizn, które nie zostały zgłoszone do Urzędu Skarbowego, wtedy może on nałożyć na państwa młodych podatek karny w wysokości 20% kwoty niezgłoszonych wcześniej darowizn. Gdy wesele jest finansowane przez rodziców nowożeńców, warto to ich dane wpisywać na umowach z usługodawcami weselnymi. Wtedy państwowa instytucja będzie wiedziała, że to nie młoda para opłacała te usługi.

Pamiętaj o dopełnieniu formalności

Jeśli otrzymana darowizna nie kwalifikuje się do objęcia jej podatkiem, wtedy mamy 6 miesięcy na zgłoszenie otrzymania takiej darowizny. Gdy otrzymane pieniądze przekraczają jednak ustawowy limit, wtedy mam tylko 30 dni od dnia ich otrzymania na zgłoszenie tego do Urzędu Skarbowego.

Kluczowe Punkty
  • Podatek od prezentów ślubnych reguluje ustawa o spadkach i darowiznach.
  • Ustawodawca wyróżnił trzy progi opodatkowania darowizn: I grupa podatkowa (rodzice, dzieci, dziadkowie, rodzeństwo, teściowie, ojczym,) - 36 120 złotych, II grupa podatkowa (ciocie, wujkowie) - 27 090 złotych, III grupa podatkowa (osoby niespokrewnione - przyjaciele) - 5 733 zł.
  • Limity obowiązują od 1 lipca 2023 roku.
  • Wyjątkiem jest 0 grupa podatkowa (małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha), gdzie wszystkie darowizny, bez względu na ich wartość, mogą być zwolnione z opodatkowania.
  • Wysokość podatku oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od niego i może wynosić od 3 do nawet 20 proc. nadwyżki.
  • Nie dopełnienie obowiązku zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego może skutkować nałożeniem podatku karnego w wysokości 20% kwoty niezgłoszonych wcześniej darowizn.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną