Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący wady jakościowej odkrytej w leku na nadciśnienie. Spożycie wadliwej partii leku może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu - informuje GIF.
Komunikat GIF - lek na nadciśnienie wycofany!
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący leku na nadciśnienie i choroby serca. Zdecydowano o wycofaniu z obrotu oraz zakazie wprowadzania na rynek dwóch serii leku Symibace. Wytyczne dotyczą całego kraju.
"Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności" – czytamy w komunikacie GIF.
Informacje o wycofanych seriach leku:
Symibace (Cilazaprolum), 2,5 mg, tabletki powlekane, 28 tabletek
- nr GTIN: 05909990734573,
- numer serii: 28C012A,
- data ważności: 31.07.2025,
- podmiot odpowiedzialny: Symphar sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Symibace (Cilazaprolum), 5 mg, tabletki powlekane, 28 tabletek
- nr GTIN: 05909990734580,
- numer serii: 14S012A,
- data ważności: 31.07.2025,
- podmiot odpowiedzialny: Symphar sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
W leku wykryto nieprawidłowości mogące zagrażać zdrowiu i życiu
Z badań przeprowadzanych na wspomnianym leku wynika, że w dwóch wymienionych seriach preparatu wykryto zanieczyszczenia. Na razie nie wiadomo, jakiego pochodzenia są te zanieczyszczenia i jakie są ich przyczyny.
Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować tych konkretnych dwóch partii leku.
Czym jest lek Symibace (Cilazaprolum) i w jakim celu się go stosuje?
Symibace (Cilazaprolum) to lek stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz innych problemów związanych z sercem. Jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejsza obciążenie serca.
Jest to ważne w profilaktyce powikłań wynikających z nadciśnienia, takich jak udar mózgu czy zawał serca.
Cilazaprolum może być również używany w leczeniu innych stanów związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi, zawsze pod nadzorem lekarza.