Uwaga właściciele psów! Sól drogowa może być śmiertelnym zagrożeniem!

Justyna
Zdrowie
21.01.2024 9:34
Uwaga właściciele psów! Sól drogowa może być śmiertelnym zagrożeniem!

Zimowe miesiące niosą ze sobą szereg wyzwań dla właścicieli zwierząt domowych, szczególnie psów. Jednym z często niedocenianych zagrożeń jest śnieg posypany solą drogową. Ta powszechna praktyka, choć niezbędna dla bezpieczeństwa ludzi, może stanowić niebezpieczeństwo dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Skrywane zagrożenie

Sól drogowa, podstawowy środek stosowany do walki z oblodzeniem w okresie zimowym, jest niezbędna w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jej głównym składnikiem jest chlorek sodu, jednak często zawiera ona również inne chemiczne dodatki, takie jak chlorek wapnia i chlorek magnezu, mające na celu poprawę skuteczności działania w niskich temperaturach.

Zdjęcie Uwaga właściciele psów! Sól drogowa może być śmiertelnym zagrożeniem! #1

Główną funkcją soli drogowej jest obniżanie punktu, w którym woda zamarza, co oznacza, że pozostaje ona w stanie ciekłym w niższych temperaturach. Dodatkowo, jeśli sól zostanie posypana na drogę przed spadkiem temperatury lub opadami śniegu, zapobiega to przywieraniu i zamarzaniu wody, co ułatwia późniejsze usunięcie śniegu i lodu.

Zagrożenie dla psów

Niestety, te same właściwości, które sprawiają, że sól jest skuteczna na drogach, mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszych pupili. Zjedzenie soli przez psa, nawet w niewielkich ilościach, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Główne zagrożenia to:

 • Wysoka zawartość sodu: psy, podobnie jak ludzie, potrzebują sodu do prawidłowego funkcjonowania, ale tylko w niewielkich ilościach. Nadmiar sodu jest dla nich szkodliwy.
 • Zatrucie solą: gdy psy zjadają dużą ilość soli, mogą doświadczyć zatrucia. Objawia się ono wymiotami, biegunką, przyspieszonym tętnem, drgawkami, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śpiączki i śmierci.
 • Dehydratacja: nadmiar soli w organizmie psa powoduje dehydratację. Prowadzi to do nadmiernego pragnienia i częstszego oddawania moczu, a w następstwie do dalszych komplikacji zdrowotnych.
 • Podrażnienie przewodu pokarmowego: spożycie soli drogowej może również podrażniać żołądek i jelita psa, powodując dyskomfort i ból.

Jak chronić swojego psa?

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie naszych czworonożnych towarzyszy, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności:

 • Unikanie posolonych obszarów: Gdy tylko jest to możliwe, unikaj spacerów w miejscach, gdzie stosowano sól drogową.
 • Czyszczenie łap: Po każdym spacerze dokładnie myj łapy psa, aby usunąć resztki soli.
Zdjęcie Uwaga właściciele psów! Sól drogowa może być śmiertelnym zagrożeniem! #2
 • Buty dla psów: Rozważ użycie butów ochronnych dla psów, które mogą zabezpieczyć łapy przed kontaktem z solą.
 • Monitorowanie zdrowia: Bądź uważny na wszelkie objawy zatrucia, takie jak nadmierne pragnienie, wymioty czy letarg. W razie obaw niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.
 • Alternatywne środki do odladzania: Wybieraj produkty przyjazne dla zwierząt, które są mniej szkodliwe.

Podjęcie tych prostych kroków sprawi, że Twój pies będzie bezpieczny i zdrowy przez całą zimę, mimo obecności soli na drogach i chodnikach.

 

Kluczowe Punkty
 • Zimowe miesiące mogą stanowić wyzwanie dla właścicieli zwierząt domowych, a szczególnie psów, ze względu na potencjalne zagrożenia związane z solą drogową.
 • Sól drogowa, choć niezbędna dla bezpieczeństwa ludzi, może być szkodliwa dla psów. Nadmierna ilość soli może prowadzić do problemów zdrowotnych takich jak zatrucie solą, dehydratacja czy podrażnienie przewodu pokarmowego.
 • Aby chronić swoje zwierzęta, zaleca się unikanie posolonych obszarów, czyszczenie łap psa po spacerach, stosowanie butów ochronnych dla psów, monitorowanie zdrowia psa oraz wybieranie alternatywnych, mniej szkodliwych środków do odladzania.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną