Nie opiekujesz się rodzicami? Sąd nie przyzna Ci spadku!

Martyna P.
Prawo
18.01.2024 10:36
Nie opiekujesz się rodzicami? Sąd nie przyzna Ci spadku!

Regulacje związane z niegodnością dziedziczenia zostały zaostrzone. W listopadzie 2023 roku do przepisów wprowadzono dwie istotnie zmiany.

Te dwie nowe przesłanki mogą pozbawić Cię spadku! 

Przepisy, które dotyczą niegodności dziedziczenia zostały zaostrzone. Zdecydowano o wprowadzeniu dwóch dodatkowych przesłanek, które mogą prowadzić do pozbawienia prawa do spadku. Za ich sprawą sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia. Dwie nowe przesłanki funkcjonują od 15 listopada 2023 roku.

Spadkobierca może być niegodny dziedziczenia jeśli:

  • uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka,

  • uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową.

 

Zdjęcie Nie opiekujesz się rodzicami? Są wyciągnie konsekwencje i nie przyzna Ci spadku! #1

Dotychczas obowiązywały tylko trzy przesłanki 

Przypomnijmy, że przed wprowadzeniem nowelizacji obowiązywały tylko trzy przesłanki. Sąd pozbawiał prawa do spadku spadkobiercę który:

  • podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności,
  • umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego,
  • dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy.

 

 

Utrata prawa do spadku 

Gdy sąd pozbawi spadkobiercę prawa do dziedziczenia, wówczas spadek trafia do spadkobierców powołanych do dziedziczenia ustawowego w dalszej kolejności.

Zmiany w trzeciej grupie spadkowej

Przypomnijmy, że do 15 listopada 2023 roku do trzeciej grupy spadkowej należeli dziadkowie spadkodawcy, a także ich potomkowie. Nowelizacja zawęziła trzecią grupę spadkową do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych. 

Oznacza to, że dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia, zostali wyłączeni z dziedziczenia. 

Dzięki temu skróci się czas poświęcany na odszukanie krewnych dziedziczących.

"Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe" - argumentowali autorzy nowelizacji.

 

Kluczowe Punkty
  • Regulacje dotyczące niegodności dziedziczenia zostały zaostrzone dwoma dodatkowymi przesłankami.
  • Spadkobierca może stracić prawo do spadku jeśli uporczywie unikał obowiązków względem spadkodawcy, zarówno alimentacyjnych jak i związanych z pieczą.
  • Dotychczas sąd mógł pozbawić prawa do spadku ze względu na podstęp, zniszczenie testamentu czy ciężkie przestępstwo przeciwko spadkodawcy.
  • Jeśli spadkobierca zostanie pozbawiony prawa do dziedziczenia, spadek trafia do kolejnych spadkobierców ustawowych.
  • Zmieniono również zakres trzeciej grupy spadkowej, wyłączając z niej dalszych zstępnych dziadków spadkodawcy.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną