Nowy rok przynosi ze sobą kolejne zmiany w polskiej służbie zdrowia za sprawą nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Wchodząc w życie 1 stycznia 2024 roku regulacja ma na celu nie tylko poprawę efektywności, ale także zwiększenie dostępności i spersonalizowania opieki dla pacjentów.
Elastyczność w diagnozowaniu alergii
Jednym z najważniejszych punktów nowej regulacji jest umożliwienie lekarzom POZ elastycznego wyboru badań diagnostycznych w obszarze chorób alergicznych. Dotychczasowe sztywne ramy, związane z konkretnymi panelami 10-punktowymi, zostały zastąpione bardziej dostosowanym podejściem, umożliwiając lekarzom POZ indywidualne dopasowanie badań diagnostycznych do konkretnych potrzeb pacjentów.
Nowe przepisy pozwalają lekarzom rodzinnym na wybór testów diagnostycznych w obszarze chorób alergicznych, zależnie od stanu zdrowia i objawów pacjenta. To oznacza, że zamiast korzystania z gotowych paneli alergenów, lekarze mogą dostosować badania do konkretnej sytuacji klinicznej.
Dzięki tej elastyczności, lekarze POZ zyskują możliwość bardziej spersonalizowanej i precyzyjnej diagnozy alergii. Pacjenci z objawami alergicznymi mogą oczekiwać, że badania diagnostyczne będą ukierunkowane na konkretne alergeny, które są istotne w ich przypadku. To także potencjalne skrócenie czasu od rozpoczęcia diagnostyki do postawienia dokładnej diagnozy, co wpłynie na szybkość wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Tym samym skrócą się również kolejki do alergologów.
Rozszerzenie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Kolejnym ze znaczących kroków w nowelizacji jest wprowadzenie możliwości udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w warunkach ambulatoryjnych, eliminując jednocześnie ograniczenie do struktur podmiotów leczniczych. Oznacza to, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mają teraz możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych w godzinach nocnych oraz w dni świąteczne w warunkach ambulatoryjnych. Ambulatoryjne oznacza, że nie jest to związane z pełnoprawnym szpitalem czy izbą przyjęć, ale może odbywać się w ramach standardowego gabinetu lekarskiego.
Wcześniej, udzielanie opieki nocnej i w dni świąteczne było często związane z koniecznością korzystania z pełnoprawnych izb przyjęć, co mogło prowadzić do przeciążenia tych placówek. Ta zmiana ma na celu zwiększenie dostępności do pilnej opieki i zredukowanie obciążenia pełnoprawnych izb przyjęć w przypadkach, które można skutecznie obsłużyć w warunkach ambulatoryjnych.