Kiedy obiecane podwyżki dla nauczycieli i budżetówki? Premier zabrał głos

Agnieszka
Biznes i finanse
29.12.2023 10:36
Kiedy obiecane podwyżki dla nauczycieli i budżetówki? Premier zabrał głos

Wokół kwestii podwyżek dla pracowników budżetówki, w tym dla nauczycieli, pojawiło się wiele zawirowań. Najpierw nowy premier obiecał podwyżki, jednak Andrzej Duda zawetował projekt. Potem znów padły obietnice. Jak więc skończy się ten spór? Nauczyciele dostaną podwyżki? A jeśli tak, to kiedy to nastąpi?

Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową

W ustawie okołobudżetowej zawarta została między innymi kwestia podwyżek dla pracowników budżetówki, w tym dla nauczycieli, którzy mieli dostać najwięcej. Przed Świętami jednak prezydent Andrzej Duda zawetował tę ustawę, co postawiło ją pod znakiem zapytania.

Donald Tusk zapewnia jednak, że pracownicy i tak dostaną podwyżki. 

Kto ma otrzymać podwyżki?

W związku z zawirowaniem pierwotnej ustawy, Donald Tusk zapowiedział przygotowanie kolejnej, która także rozstrzygnie kwestię podwyżek dla pracowników sektora publicznego. To jednak trochę potrwa. Premier zapowiedział więc, że rząd rozważy wypłacenie wyrównania od 1 stycznia 2024 roku.

– Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu przez rząd nowej ustawy okołobudżetowej – ogłosił Donald Tusk. – Jeśli będzie trzeba, zapłacimy wstecz od 1 stycznia 2024 r. – dodał. 

Podwyżki dla sektora publicznego: kto i ile dostanie?

Z zapowiedzi wynika, że największymi beneficjentami będą nauczyciele. Ich pensja ma wzrosnąć o 33 procent w przypadku nauczycieli początkujących i o 30 procent w przypadku nauczycieli dyplomowanych. “Fakt” wyliczył, że średnie pensje wyniosą:

  • 6211,22 zł brutto dla nauczycieli początkujących,
  • 9523,88 zł brutto dla nauczycieli dyplomowanych.

Oprócz nauczycieli w sektorze publicznym jest jednak więcej zawodów. Na podwyżki od 1 stycznia mogą liczyć między innymi pracownicy:

  • ZUS,
  • KRUS,
  • urzędów państwowych.

W ich przypadku pensje mają wzrosnąć o 20 procent.

Od 1 marca natomiast zapowiedziane są podwyżki dla pracowników zawodów mundurowych. 

Na liście zawodów objętych takimi podwyżkami brakuje jednak pracowników urzędów samorządowych. Ich pensje mają wzrosnąć jedynie o wskaźnik inflacji, czyli o 6,6 procent.

Nie wiadomo, kiedy wejdą w życie wyżej wspomniane podwyżki. Nowy rząd zaznacza jednak, że zostaną one zrealizowane, a w przypadku opóźnień, pieniądze zostaną wypłacone wstecz. 

Kluczowe Punkty
  • Podwyżki dla pracowników budżetówki zostały zawieszone po weto prezydenta Andrzeja Dudy.
  • Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, podwyżki dla pracowników sektora publicznego będą wprowadzone, a wyrównania mają być wypłacone od 1 stycznia 2024 roku.
  • Nauczyciele są grupą, która ma otrzymać największe podwyżki – 33 procent dla nauczycieli początkujących i 30 procent dla nauczycieli dyplomowanych.
  • Podwyżki są też zaplanowane dla pracowników ZUS, KRUS i urzędów państwowych, które mają wynieść 20 procent.
  • Podwyżki dla zawodów mundurowych mają wejść w życie od 1 marca.
  • Pracownicy urzędów samorządowych nie zostali uwzględnieni w planach podwyżek, ich pensje mają wzrosnąć tylko o wskaźnik inflacji (6,6 procent).
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną