Premier nie pozostawia złudzeń: Nadchodzi rewolucja energetyczna!

Martyna
Newsy
28.12.2023 17:29
Premier nie pozostawia złudzeń: Nadchodzi rewolucja energetyczna!

O nadchodzącej transformacji energetycznej w Polsce i Unii Europejskiej mówi się coraz więcej. Celem unijnej dyrektywy jest znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii przez budynki w UE poprzez ich szeroką modernizację. Premier Donald Tusk już teraz zapowiada wielką transformację energetyczną w kraju.

Zmiany energetyczne

Dyrektywa EPBD sprawiła, że Polacy, podobnie jak obywatele innych państw Unii Europejskiej, muszą przygotować się na ogromne zmiany. W planach jest m.in. wprowadzenie:

  • zakazu używania pieców na olej
  • zakazu używania pieców na węgiel
  • zakazu używania pieców na gaz ziemny

Harmonogram zmian zakłada wprowadzenie wielu regulacji jeszcze w tej dekadzie, co oznacza, że transformacja może nastąpić szybciej, niż wielu by się spodziewało. Warto podkreślić, że cały proces nie tylko zwiększy komfort mieszkańców, ale także wpłynie pozytywnie na bilans energetyczny kraju

Stanowisko rządu

Podczas ostatniej konferencji prasowej premier Donald Tusk skupił się na kwestiach związanych z ekologią i energetyką w Polsce. Odpowiadając na pytania dziennikarzy, poruszył kwestię wymiany kopciuchów, czyli przestarzałych źródeł ciepła zgodnie z unijną dyrektywą:

"Jeśli chodzi o smog, to nie jest tylko kwestia wymiany kopciuchów. Najbardziej efektywną formą walki ze smogiem w Polsce będzie błyskawiczna, na wielką skalę termomodernizacja. I tego typu działania, na które przeznaczone są miliardy w funduszach europejskich, nie tylko w KPO. Właściwie wszystkie fundusze europejskie są w jakimś sensie ukierunkowane na nowoczesną energetykę." - Donald Tusk

Premier wyraził nadzieję, że Polska stanie się liderem w tej dziedzinie już w drugiej połowie 2024 roku.

Dofinansowania

Wielka transformacja energetyczna będzie wymagać znacznych nakładów finansowych. Istnieje zatem szansa, że Polacy, zobowiązani do wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych, otrzymają dodatkowe dofinansowanie. Jednakże, pytanie pozostaje otwarte - czy wszyscy będą mogli skorzystać z tych środków, czy może tylko osoby w trudnej sytuacji finansowej lub o niskich dochodach.

W nadchodzącym półroczu rząd będzie musiał przedstawić pierwsze rozwiązania w tej sprawie, co może wprowadzić dodatkowe ułatwienia dla Polaków w procesie transformacji energetycznej.

Kluczowe Punkty
  • Transformacja energetyczna w Polsce i Unii Europejskiej nabiera tempa.
  • Dyrektywa EPBD zakłada wprowadzenie zakazu używania pieców na olej, węgiel i gaz ziemny.
  • Zmiany mają również na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawę bilansu energetycznego kraju.
  • Premier Donald Tusk zapowiada wielką termomodernizację jako najefektywniejszą formę walki ze smogiem.
  • Polska ma szansę stać się liderem transformacji energetycznej już w drugiej połowie 2024 roku.
  • Dofinansowania mają pomóc Polakom w wymianie przestarzałych urządzeń grzewczych.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną