Nadchodzi PIT kasowy! Zapowiedz ważnych zmian dla przedsiębiorców

Martyna P.
Podatki
13.12.2023 8:36
Nadchodzi PIT kasowy! Zapowiedz ważnych zmian dla przedsiębiorców

Podczas swojego expose premier Donald Tusk zapowiedział, że w Polsce zacznie obowiązywać PIT kasowy. Na czym będzie polegał ten mechanizm podatkowy?  

 

PIT kasowy w Polsce 

Podczas wypowiedzi Donald Tusk zakomunikował, że chce wprowadzić PIT kasowyprzedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu opłaconej faktury, a nie samej faktury. Obecnie za przychód w działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane. Nowe rozwiązanie byłoby pomocne dla osób, które nie otrzymują zapłaty od swoich wierzycieli i nie mogą skorzystać z ulgi na złe długi. Premier podkreślił, że przedsiębiorcy czekali na takie rozwiązanie przez wiele lat.

 

Do kwestii tej odniosła się Małgorzata Samborska (Grand Thornton) na blogu. Kobieta tłumaczy, że PIT kasowy ma być zmianą zasad powstawania przychodu osób rozliczających podatek PIT. PIT kasowy może pomóc w eliminacji problemu, jakim jest brak zapłaty. Małgorzata Samborska podkreśliła, że obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na złe długi, jednak nie jest to idealny mechanizm.

„Po pierwsze, skorygować przychód możemy dopiero po wspomnianych 90 dniach, a zatem do czasu takiej korekty przedsiębiorca wykazuje przychód do opodatkowania, w zależności od sposobu rozliczenia z fiskusem, więc może być zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek od tej kwoty. Po drugie, z ulgi na złe długi nie zawsze można skorzystać” – wyjaśnia Małgorzata Samborska – Partner, Doradca Podatkowy (Grant Thornton).

Kobieta dodała, że ulgi na złe długi nie można skorzystać w przypadku nierzetelnych kontrahentów zagranicznych. 

Szczegóły w sprawie nowego rozwiązania nie są jeszcze znane. Musimy poczekać na projekt ustawy.

 

Zdjęcie Nadchodzi PIT kasowy! Zapowiedz ważnych zmian dla przedsiębiorców #1

 

Koalicja 15 października

Przypomnijmy, że 11 grudnia 2023 roku Donald Tusk został wybrany na premiera Polski. We wtorek wygłosił on expose.

„Od dziś będziemy się nazywać Koalicją 15 października” – zakomunikował mężczyzna.

Premier podziękował Polakom, że potrafią się zmobilizować. Podkreślił, że data 15 października to zwieńczenie procesu narodowego odrodzenia.

Dziś mam zaszczyt koordynować na szczeblu rządowym prace Koalicji 15.10 i chcę wam pokazać, że poszanowanie różnic i współpraca są możliwe. Zgodziliśmy się z koalicjantami co do fundamentów, naczelnych celów, zadań”

 Donald Tusk dodał także, że nie wyobraża sobie polityki bez miłości.

Kluczowe Punkty
  • PIT kasowy ma być nowym mechanizmem podatkowym w Polsce, oznaczającym, że przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu opłaconej faktury, a nie samej faktury.
  • Donald Tusk, premier Polski, zapowiedział wprowadzenie PITu kasowego podczas swojego expose.
  • PIT kasowy jest odpowiedzią na problem osób, które nie otrzymują zapłaty od swoich wierzycieli i nie mogą skorzystać z ulgi na złe długi. Mechanizm ten był długo oczekiwany przez przedsiębiorców.
  • Małgorzata Samborska z Grand Thornton tłumaczy, że PIT kasowy ma na celu zmianę zasad powstawania przychodu osób rozliczających podatek PIT.
  • Szczegóły na temat nowego rozwiązania nie są jeszcze znane, trzeba czekać na projekt ustawy.
  • Premier Donald Tusk podziękował Polakom podczas expose, podkreślając, że potrafią się zmobilizować. Dodał, że nie wyobraża sobie polityki bez miłości.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną