Dziś (10.12.2023 r.) w Oslo odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Niestety tegoroczne wydarzenie związane było z dramatycznymi losami laureatki. Przedstawiamy historię Narges Mohammadi - irańskiej obrończyni praw kobiet.
Historia Narges Mohammadi
Narged Mohammadi jest irańską działaczką na rzecz praw człowieka. Kobieta była współzałożycielką i prezesem Organizacji Defenders of Human Rights Center. Jej aktywność skupiała się na walce:
- przeciwko karze śmierci
- przeciwko dyskryminacji kobiet
- na wolność słowa i zgromadzeń kobiet
Była jednym z głosów krytyki wobec irańskiego systemu prawnego i represyjnych działań władz wobec obrońców praw człowieka. Niestety wielokrotnie była zatrzymywana i więziona za swoją działalność. W 2010 roku została skazana na 11 lat pozbawienia wolności za zarzuty związane z jej działalnością obronną praw człowieka. Później kara została złagodzona do sześciu lat, a następnie do 10 lat. W 2016 roku została zwolniona z więzienia, ale w 2017 roku ponownie została aresztowana.
Pokojowa Nagroda Nobla
Dziś w Oslo dzieci Narges 17 - letnia Kiana wraz z ojcem odebrali nagrodę w imieniu kobiety.Podczas konferencji prasowej Kiana Rahmani odczytała list, który jej matka przemyciła zza krat więzienia. List zawierał podziękowania dla irańskich dziennikarzy oraz przypomnienie o dramatycznym losie wielu z nich, aresztowanych lub uciszonych w ostatnim roku.
Noblistka podkreśliła, jak istotne jest międzynarodowe zwracanie uwagi na Iran i walkę o wolność kobiet oraz prawa człowieka. Jej dzieci wyraziły dumę z walki matki, ale jednocześnie wyraziły obawy, że może już nigdy do nich nie wrócić. Mimo to, Ali Rahmani podkreślił, że zawsze będą z niej dumni i będą kontynuować walkę, tak jak robią to liczni Irańczycy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Strajk głodowy
Kobieta nawet zza więziennych krat pozostaje wierna swoim przekonaniom. Dziś rozpoczęła strajk głodowy w solidarności z mniejszością religijną bahaitów. Od listopada wraz ze współwięźniami protestuje przeciwko braku dostępu do szpitala oraz obowiązkowemu noszenia hidżabu.
Mimo ogromnego cierpienia jakie ponosi za swoją działalność, Narges Mohammadi stanowi inspirację dla wielu osób, zarówno w Iranie, jak i na całym świecie, zachęcając do kontynuowania walki o prawa człowieka i godność. Jej historia jest równocześnie świadectwem trudności, z jakimi borykają się obrońcy praw człowieka w reżimie, gdzie swoboda działania jest często tłamszona.