Zmiany w handlu! Czy 10 grudnia jest niedziela handlowa?

Justyna
Newsy
10.12.2023 10:59
Zmiany w handlu! Czy 10 grudnia jest niedziela handlowa?

Nowe regulacje w zakresie handlu w niedziele wprowadzają istotne zmiany w okresie przedświątecznym. Wśród wielu kwestii, jakie się pojawiają, jedno z kluczowych pytań brzmi: czy 10 grudnia jest niedzielą handlową?

Niedziele handlowe w grudniu

Początkowo rządowy projekt zakładał zakaz handlu w Wigilię, jednocześnie umożliwiając sklepom pracę do godziny 14 w niedzielę 10 grudnia. Jednak ta koncepcja została odrzucona przez sejmową większość, co skutkowało zmianą przepisów.

Nowelizacja ustawy stanowi natomiast, że jeśli Wigilia przypada na niedzielę, obowiązuje zakaz handlu w dniu 24 grudnia. Jednakże, handel będzie możliwy w dwie poprzedzające ją niedziele. To rozwiązanie ma na celu zabezpieczenie czasu przeznaczonego na zakupy przedświąteczne i jednocześnie uwzględnienie tradycyjnego charakteru Wigilii.

Oznacza to, że dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia w 2023 roku przypadają na 10 i 17 grudnia.

Godziny otwarcia sklepów

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez serwis WP Finanse, w niedzielę, 10 grudnia, sklepy ALDI będą otwarte od godziny 7:00 do 20:00.

W przypadku Biedronki, godziny otwarcia sklepów mogą nieco się różnić w zależności od lokalizacji, jednak przeważająca większość placówek planuje pracować w obie najbliższe niedziele w godzinach 8:00-22:00.

Lidl, kolejna popularna marka handlowa, informuje na swojej stronie internetowej, że w większości przypadków sklepy sieci będą otwarte między godziną 8:00 a 21:00.

Z informacji dostępnych na stronach sieci Auchan wynika, że sklepy będą 10 grudnia otwarte z reguły w godzinach 7-22, lecz może się to różnić w zależności od wielkości sklepu.

W przypadku Kauflandu w niedziele 10 i 17 grudnia sklepy będą czynne w godzinach 8:00-20:00.

Zasady zakazu handlu

Ustawa przewiduje 32 wyjątki od zakazu handlu, obejmujące różne branże. Placówki pocztowe, cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z prasą, kawiarnie, placówki gastronomiczne to tylko niektóre z wyjątków. To podejście ma na celu uwzględnienie specyfiki działalności niektórych przedsiębiorstw.

W kontekście zakazu handlu w niedziele, za jego naruszenie grozi kara finansowa. Sankcje te mogą wynieść od 1000 zł do 100 tys. zł. Ponadto, w przypadku uporczywego łamania przepisów, kara może obejmować ograniczenie wolności.

 

Kluczowe Punkty
  • Nowe regulacje wprowadzają istotne zmiany w zakresie handlu w niedziele.
  • Jeśli Wigilia przypada na niedzielę, obowiązuje zakaz handlu w dniu 24 grudnia, natomiast handel będzie możliwy w dwie poprzedzające ją niedziele.
  • Dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia w 2023 roku przypadają na 10 i 17 grudnia.
  • Godziny otwarcia sklepów różnią się w zależności od marki, ALDI będzie otwarte od godziny 7:00 do 20:00, Biedronka i Auchan w godzinach 8:00-22:00, Lidl między godziną 8:00 a 21:00, a Kaufland w godzinach 8:00-20:00.
  • Zakaz handlu obejmuje 32 wyjątki, a za jego naruszenie grozi kara finansowa od 1000 zł do 100 tys. zł.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną