Zakaz pieców na paliwa kopalne!? Nowa unijna dyrektywa coraz bliżej!

Justyna
Prawo
08.12.2023 21:23
Zakaz pieców na paliwa kopalne!? Nowa unijna dyrektywa coraz bliżej!

Europa stoi przed rewolucją w dziedzinie ogrzewania domów, a to za sprawą między innymi nowej unijnej dyrektywy budynkowej. Komisja Europejska pracuje intensywnie nad projektem, którego ostateczna wersja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jakie zmiany czekają mieszkańców i przemysł ogrzewania?

Negocjacje i ostateczny projekt

Po latach intensywnych negocjacji, Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Europejska zbliżają się do końca prac nad nowelizacją dyrektywy budynkowej (tzw. dyrektywy  o sprawności energetycznej budynków). Jej celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, która w dużej mierze (ponad 35% ogólnej emisji tego gazu) wynika z funkcji budynków, zwłaszcza związanych z ogrzewaniem i podgrzewaniem wody użytkowej. Dodatkowo, dyrektywa ma na celu zwiększenie niezależności Unii Europejskiej od importu paliw kopalnych spoza obszaru UE.

W ramach ostatnich rozmów, które odbyły się 7 grudnia, ustalono kluczowe zasady nowych przepisów, które zmienią krajobraz ogrzewania w Europie. Ostateczny kształt projektu ma być gotowy jeszcze w tym roku. Potem ma być on przyjęty przez władze Unii Europejskiej.

Koniec ery pieców na paliwa kopalne

Zgodnie z zapowiedziami, nowe regulacje wprowadzą zakaz montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach w latach 2028-2030. To jednak nie koniec zmian – budynki, zarówno nowe, jak i te przechodzące gruntowne remonty, będą musiały być zeroemisyjne. Oznacza to, że tradycyjne piece na gaz ziemny, węglowe czy olejowe staną się przeszłością. Ponadto kotły na paliwa kopalne mają przestać być dotowane już w 2025 r.

Plan na przyszłość

Unijna dyrektywa wyznacza jasny plan na przyszłość. Od 2027 roku nowe budynki publiczne będą musiały być zeroemisyjne, a od 2030 roku wymóg ten obejmie wszystkie nowe budynki, w tym mieszkalne.

Potem, w latach 2035-2040, plan miałby objąć także istniejące budynki, które przechodziłyby gruntowny remont, a wraz z nim wymianę źródła ciepła. To rewolucyjny krok w kierunku zrównoważonego i ekologicznego rozwoju sektora budowlanego.

Wyzwanie dla branży

Nowe przepisy stanowią wyzwanie dla branży ogrzewania. Zakaz montowania tradycyjnych pieców wymagać będzie inwestycji w nowoczesne i ekologiczne technologie. Odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, staną się kluczowymi graczami na rynku, a firmy zajmujące się instalacją i utrzymaniem systemów grzewczych muszą dostosować się do nowej rzeczywistości.

 

Kluczowe Punkty
  • Unia Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy o sprawności energetycznej budynków, mającej na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie niezależności od importu paliw kopalnych.
  • Nowe regulacje przewidują zakaz montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach w latach 2028-2030 i końca dotacji na kotły na paliwa kopalne już w 2025 r.
  • Od 2027 roku nowe budynki publiczne będą musiały być zeroemisyjne, a od 2030 roku wymóg ten obejmie wszystkie nowe budynki, w tym mieszkalne.
  • W latach 2035-2040, plan miałby objąć także istniejące budynki, które przechodziłyby gruntowny remont, a wraz z nim wymianę źródła ciepła.
  • Zakaz montowania tradycyjnych pieców wymagać będzie inwestycji w nowoczesne i ekologiczne technologie, takie jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną