6 czy 24 Grudnia? Kiedy Daje Się Prezenty na Święta?

Ewelina
Styl życia
28.11.2023 11:14
6 czy 24 Grudnia? Kiedy Daje Się Prezenty na Święta?

Tradycja wręczania prezentów w Polsce związana jest z dwoma ważnymi datami: Dniem Świętego Mikołaja (6 grudnia) oraz Wigilią Bożego Narodzenia (24 grudnia). Oba te dni mają głęboko zakorzenione tradycje w polskiej kulturze, a sposób obchodzenia tych świąt może być różny w zależności od regionu i indywidualnych preferencji rodzin.

Mikołajki – 6 Grudnia

6 grudnia, znany jako Mikołajki, jest pierwszą z dat, kiedy polskie dzieci otrzymują prezenty. Święty Mikołaj, jako postać kulturowa, jest symbolem hojności i dobroci, który nagradza dzieci za dobre zachowanie.

Tradycje i Zwyczaje

 • Prezenty: W tym dniu prezenty są zazwyczaj skromniejsze, często ograniczają się do słodyczy lub drobnych zabawek.
 • Rola Świętego Mikołaja: Postać Świętego Mikołaja jest ukazywana jako troskliwy dobroczyńca, który tajemniczo dostarcza prezenty dzieciom, często pozostając anonimowy.

Wigilia Bożego Narodzenia – 24 Grudnia

24 grudnia, Wigilia Bożego Narodzenia, to centralny punkt polskich obchodów świątecznych. Jest to czas rodzinnych spotkań, tradycyjnych potraw oraz, co istotne, wręczania prezentów.

Różnorodność Tradycji

 • Główny moment obdarowywania: Prezenty wręczane są zwykle po kolacji wigilijnej, często pod choinką.
 • Regionalne różnice: W zależności od regionu, prezenty może przynieść Gwiazdor, Aniołek lub Dzieciątko.
 • Rodzinne tradycje: Obdarowywanie się prezentami jest ściśle związane z tradycjami rodzin, takimi jak dzielenie się opłatkiem czy wspólna kolacja.

Obchodzenie Obydwu Tradycji

Osobiste Preferencje i Kompromis

Wiele polskich rodzin decyduje się na celebrowanie obu tych tradycji, dając dzieciom prezenty zarówno 6 grudnia, jak i 24 grudnia. W innych przypadkach, rodziny wybierają jedną z tych dat, kierując się tradycją lub praktycznymi względami.

Zdjęcie 6 czy 24 Grudnia? Kiedy Daje Się Prezenty na Święta? #1

Ewolucja Tradycji Świątecznych

Wpływ Globalizacji

Globalizacja i wpływy z innych kultur wpłynęły na ewolucję polskich tradycji świątecznych, w tym na zwyczaje związane z dawaniem prezentów. Te zmiany są świadectwem dynamicznej natury polskiej kultury.

Podsumowanie: Dziedzictwo i Nowoczesność w Polskich Tradycjach Świątecznych

Polska kultura świąteczna, związana z wręczaniem prezentów, stanowi unikalną mieszankę tradycji i nowoczesności. Zarówno 6 grudnia, jak i 24 grudnia, są ważnymi datami w polskim kalendarzu świątecznym, odzwierciedlając różnorodność i bogactwo kulturowe Polski.

Indywidualne podejście do Tradycji

Ostateczny wybór daty wręczania prezentów jest zależny od indywidualnych tradycji rodzinnych i regionalnych zwyczajów. W Polsce, obie daty – 6 grudnia i 24 grudnia – mają swoje miejsce w kulturze świątecznej, co stanowi cenny element polskiego dziedzictwa.

Jaki prezent kupić mężczyźnie?

Wybór prezentu dla mężczyzny do nie lada wyzwanie. Jeśli chcesz to sobie ułatwić, sprawdź ten poradnik

Kluczowe Punkty
 • Tradycja wręczania prezentów w Polsce skupia się na dwóch datach: Dniu Świętego Mikołaja (6 grudnia) i Wigilii Bożego Narodzenia (24 grudnia).
 • Mikołajki to dzień, kiedy dzieci otrzymują skromniejsze prezenty, często słodycze lub drobne zabawki, od postaci Świętego Mikołaja, którego cechują hojność i dobroć.
 • Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem rodzinnego spotkania i wręczania prezentów, z różnicami regionalnymi co do tego, kto przynosi prezenty (Gwiazdor, Aniołek, Dzieciątko).
 • Wiele polskich rodzin celebruje obie tradycje, wręczając prezenty zarówno 6 grudnia, jak i 24 grudnia.
 • Globalizacja wpłynęła na ewolucję polskich tradycji świątecznych, wprowadzając wpływy z innych kultur do zwyczajów związanych z dawaniem prezentów.
 • Data wręczania prezentów jest zależna od indywidualnych tradycji rodzinnych i regionalnych zwyczajów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną