Zamrożenie cen prądu 2024! Jakie rachunki nas czekają?

Agnieszka
Prawo
21.11.2023 9:52
Zamrożenie cen prądu 2024! Jakie rachunki nas czekają?

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku ceny prądu wciąż będą zamrożone. Pojawił się bowiem projekt ustawy, który ma wprowadzić zasady regulacji cen prądu. Poznaj szczegóły.

Zamrożenie cen prądu w 2024 roku

Prawo i Sprawiedliwość, pomimo wątpliwości co do tego, że wciąż będą rządzić, składają projekty kolejnych ustaw. Mowa na przykład o zamrożeniu cen energii.

Okazuje się bowiem, że wraz z końcem roku kończy się też tarcza solidarnościowa, która zamrażała ceny prądu. Na kolejny rok powstała więc nowa ustawa PiS-u. 

Zamrożenie cen prądu - projekt PiS-u

W projekcie przewidziano "zmodyfikowaną kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstwach domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania)". 

Oznacza to, że regulacji będą podlegać ceny prądu oraz opłaty pobierane przez dystrybutorów. Jak wskazuje projekt, firmy będą miały obowiązek rozliczania się z klientami po cenach obowiązujących w taryfach zatwierdzanych na rok 2022 dla tych przedsiębiorstw, w zakresie określonego limitu.

Na jakim poziomie zamrożone zostaną ceny prądu?

Maksymalna cena prądu dotyczyłaby przede wszystkim podmiotów wrażliwych, ale nie tylko. 

 "Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów" - dodano. 

Zamrożenie cen prądu - projekt opozycji

Swój projekt zamrożenia cen prądu ma też obecna opozycja. Jeden z przedstawicieli PO poinformował, że koalicja pracuje nad najkorzystniejszym rozwiązaniem.

- Tak radykalny wzrost cen energii dla gospodarstw domowych jest absolutnie nie do zaakceptowania i dlatego prowadzimy prace. Mamy już konkretne wyliczenia dotyczące zamrożenia cen energii na poziomie zbliżonym do cen tegorocznych. (...) W naszych rozmowach w tej chwili pojawia się termin kolejnych sześciu miesięcy - mówił Andrzej Domański. Przedstawiciel PO wspomniał również, że plany opozycji obejmują utrzymanie zamrożonych cen gazu przez cały 2024 r. Dopiero po tym czasie gaz miałyby stopniowo dochodzić do cen rynkowych.

Kluczowe Punkty
  • Zamrożenie cen prądu w 2024 roku jest planowane przez Prawo i Sprawiedliwość. W nowym projekcie ustawy przewidziano kontynuację wsparcia dla odbiorców domowych.
  • Regulacji podlegać będą ceny prądu oraz opłaty pobierane przez dystrybutorów. Firmy będą miały obowiązek rozliczania się z klientami po cenach obowiązujących w taryfach zatwierdzanych na rok 2022.
  • Zamrożenie cen prądu dotyczyć będzie przede wszystkim podmiotów wrażliwych, ale nie tylko. Maksymalna cena prądu wyniesie 693 zł/MWh.
  • Również obecna opozycja ma swój projekt zamrożenia cen prądu. Prace obejmują utrzymanie zamrożonych cen gazu przez cały 2024 rok.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną