Romansowała z mężczyznami, a następnie pozbawiała ich pieniędzy! Oszuści wykorzystali sztuczną inteligencję!

Martyna P.
Newsy
20.11.2023 10:27
Romansowała z mężczyznami, a następnie pozbawiała ich pieniędzy! Oszuści wykorzystali sztuczną inteligencję!

Cyberprzestępcy wykorzystali sztuczną inteligencję do oszustwa, które pozbawiło wielu mężczyzn sporych sum pieniędzy.

Zakochani mężczyźni oszukani przez sztuczną inteligencję 

Oszustwo było praktykowane w Stanach Zjednoczonych. Sprawa została nagłośniona przez ABC7 News. Oszuści tworzyli postacie kobiet za pośrednictwem sztucznej inteligencji. Mężczyźni szukający miłości nawiązywali kontakty z „kobietami” poprzez portale randkowe. Oszuści podszywający się za panie wysyłali do mężczyzn filmy i zdjęcia. Postacie kobiet były zainteresowane romansem z mężczyznami. Gdy kontakty odpowiednio się zacieśniły wygenerowane kobiety prosiły panów o przelanie pieniędzy na wskazane konto w celu inwestycji. Niektóre panie przekonywały, że mają rodzinę w zarządzie znanej giełdy. Inne pisały, że chcą kupić kryptowaluty. Portal napisał, że jeden z oszukanych użytkowników został oszukany za 60 tysięcy dolarów.

Zdjęcie Romansowała z mężczyznami, a następnie pozbawiała ich pieniędzy! Oszuści wykorzystali sztuczną inteligencję! #1
źródło: Twiiter/ ABC7News

Ludzie generowani przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja (SI) jest w stanie wygenerować fikcyjną postać człowieka na podstawie zadanego zbioru danych. Proces generowania postaci przez sztuczną inteligencję opiera się na analizie i syntezie danych, co oznacza, że algorytm musi nauczyć się wzorców, cech i zachowań charakterystycznych dla postaci kobiecych.

SI nie posiada świadomości ani indywidualności, więc generowana postać będzie jedynie rezultatem wzorców i danych, które zostały jej dostarczone.

Warto pamiętać, że wygenerowana postać nie będzie miała własnych przeżyć, uczuć ani subiektywnego doświadczenia świata. Będzie jedynie produktem algorytmu, który nauczył się pewnych wzorców na podstawie dostarczonych danych.

Podsumowując, sztuczna inteligencja może generować fikcyjne postaci kobiece, ale rezultat będzie zawsze ograniczony do tego, co zostało wytrenowane w danym modelu, bez autentycznego doświadczenia czy świadomości.

Zwróć uwagę na te elementy i nie daj się oszukać!

Odróżnienie postaci wygenerowanej przez sztuczną inteligencję od prawdziwej osoby może być trudne, zwłaszcza gdy generowane postacie stają się coraz bardziej realistyczne. Jednak istnieje kilka szczegółów, na które można zwrócić uwagę:

Spójność i logika w historii życiowej

Postacie wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą czasami zawierać sprzeczności w swoich historiach życiowych lub w opowieściach o sobie. Prawdziwe osoby zazwyczaj posiadają spójne i logiczne narracje dotyczące swojego życia.

Emocjonalna głębia

Chociaż sztuczna inteligencja jest w stanie generować teksty, które wydają się emocjonalne, brak jej autentycznych uczuć i doświadczeń. Prawdziwe osoby często wyrażają emocje w sposób bardziej złożony i autentyczny.

Dokładność w szczegółach

Generowane postacie mogą popełniać błędy lub zawierać nielogiczne szczegóły w opisie swojego życia. Prawdziwe osoby zazwyczaj posiadają bardziej precyzyjne wspomnienia i opisy związane z własnym życiem.

Interakcje społeczne

Prawdziwe osoby posiadają złożone umiejętności społeczne, które wynikają z ich prawdziwych doświadczeń. Generowane postacie mogą mieć trudności w symulowaniu autentycznych interakcji społecznych.

Zróżnicowanie w zachowaniach

Sztuczna inteligencja może być ograniczona do pewnych wzorców i schematów, co sprawia, że jej generowane postacie mogą wydawać się mniej zróżnicowane w zachowaniu niż prawdziwe osoby.

Umiejętność adaptacji

Prawdziwe osoby są zdolne do adaptacji do różnych sytuacji życiowych, co może wpływać na ich zachowanie i decyzje. Postacie generowane przez sztuczną inteligencję mogą mieć trudności w autentycznym dostosowaniu się do zmieniających się warunków

Te szczegóły w wyglądzie powinny zwrócić Twoją uwagę!

Wizualny wygląd wygenerowanej postaci również może zawierać pewne cechy, które różnią ją od prawdziwych osób. Oto kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

Nierealistyczny wygląd

Sztuczna inteligencja może czasem generować postacie o nadmiernie idealizowanym lub nierealistycznym wyglądzie. Nadmierne symetrie, idealne proporcje ciała czy nietypowe cechy facialne mogą być sygnałem, że mamy do czynienia z postacią stworzoną przez algorytm.

Brak zróżnicowania w wyglądzie

Algorytmy generujące postaci mogą mieć trudności z zachowaniem naturalnego zróżnicowania w wyglądzie, które jest charakterystyczne dla prawdziwych osób. Prawdziwi ludzie różnią się między sobą w wielu aspektach, takich jak kształt twarzy, kolor oczu czy fryzura.

Niezgodność szczegółów

Zwróć uwagę na szczegóły, takie jak cienie, odbicia światła czy proporcje ciała. Postacie wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą wykazywać niedoskonałości w tych aspektach, które są często naturalne dla prawdziwych osób.

Brak indywidualnych cech charakterystycznych

Prawdziwe osoby często posiadają indywidualne cechy, które sprawiają, że są rozpoznawalne. Mogą to być blizny, piegi, charakterystyczne rysy twarzy, które sztuczna inteligencja może mieć trudność odwzorować w sposób autentyczny.

Statyczność w wyrazie twarzy

Generowane postacie mogą wykazywać statyczność w wyrazie twarzy, co oznacza brak naturalnej ekspresji. Prawdziwe osoby mają zdolność do wyrażania różnych emocji poprzez mimikę, co może być trudne do odzwierciedlenia przez algorytmy generujące postacie.

Zbyt doskonała symetria

Naturalna asymetria w twarzy i ciele jest powszechna u ludzi. Postacie wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogą czasem wykazywać zbyt dużą symetrię, co może być trudne do zrealizowania w przypadku prawdziwych osób.

Kluczowe Punkty
  • Cyberprzestępcy wykorzystali sztuczną inteligencję do oszustwa, pozbawiając wielu mężczyzn dużej sumy pieniędzy.
  • Oszustwo miało miejsce w Stanach Zjednoczonych i było nagłośnione przez ABC7 News.
  • Oszuści tworzyli postacie kobiet za pośrednictwem sztucznej inteligencji, które prowadziły romansy z mężczyznami, a następnie prosiły ich o przelanie pieniędzy na inwestycje.
  • Sztuczna inteligencja jest w stanie generować fikcyjne postaci na podstawie dostarczonych danych, ale jej tworzenia będą zawsze ograniczone do tego, co jest wytrenowane w modelu.
  • W artykule opisano, jak odróżnić prawdziwą osobę od postaci wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, zwracając uwagę na takie elementy jak spójność i logika w historii życiowej, emocjonalna głębia, dokładność szczegółów, interakcje społeczne, zróżnicowanie w zachowaniach, umiejętność adaptacji oraz cechy wyglądu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną