Nowelizacja Kodeksu cywilnego wchodzi w życie 15 listopada 2023 roku. Nowelizacja dotyczy prawa spadkowego, a przede wszystkim małoletnich i ubezwłasnowolnionych spadkobierców. Zmiany dotkną też trzecią grupę spadkową oraz osoby niegodne dziedziczenia. Zobacz, co się zmieni.
Nowelizacja prawa spadkowego
Dzięki nowelizacji postępowania spadkowe mają stać się krótsze i mniej skomplikowane - twierdzi ustawodawca. Co się zmieni od 15 listopada 2023 roku?
Zmiany w trzeciej grupie spadkowej
Do tej pory do trzeciej grupy spadkowej należeli dziadkowie spadkodawcy, a także ich potomkowie. Nowelizacja zawęża trzecią grupę spadkową do do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.
Oznacza to, że dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia, zostali wyłączeni z dziedziczenia.
Dzięki temu skróci się czas poświęcany na odszukanie krewnych dziedziczących.
"Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe" - tłumaczą autorzy nowelizacji.
Kto jest niegodny dziedziczenia?
Po wprowadzeniu nowelizacji spadku mogą zostać pozbawione osoby, które są niegodne dziedziczenia.
Osoby niegodne dziedziczenia to takie, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową".
Osoba niegodna dziedziczenia to też taka, która uporczywie uchylała się od sprawowania pieczy nad spadkodawcą.
Odrzucenie spadku
Spadkobierca na przyjęcie lub odrzucenie spadku ma 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o śmierci krewnego. Teraz termin 6 miesięcy zostanie zawieszony, jeśli w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego.
Co więcej, rodzic lub opiekun prawny osoby małoletniej odrzucając w jej imieniu spadek, składa oświadczenie o odrzuceniu spadku pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.