Moja babcia już przygotowuje ciasto na Boże Narodzenie! To nie jest zwykły deser to magia

Ewelina
Boże Narodzenie
13.11.2023 17:13
Moja babcia już przygotowuje ciasto na Boże Narodzenie! To nie jest zwykły deser to magia

Piernik długodojrzewający to prawdziwa polska tradycja, głęboko zakorzeniona w kulturze i historii kulinariów. W wielu domach, szczególnie u babć, to właśnie teraz zaczyna się proces przygotowania tego wyjątkowego wypieku. Z miłością i starannością mieszają one składniki, by nastawić ciasto na piernik, który będzie dojrzewał przez następne tygodnie lub miesiące

Dojrzewanie ciasta - od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy

Piernik długodojrzewający jest unikalny ze względu na to, że jego masa może "dojrzewać" przez długi czas przed pieczeniem, co pozwala na rozwinięcie głębszych smaków i aromatów. Tradycyjnie, masa piernikowa może "dojrzewać" od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Optymalny czas dojrzewania zależy od przepisu i preferencji smakowych, ale ogólnie można przyjąć, że:

 • Minimum: 2-3 tygodnie. W tym czasie masa nabiera charakterystycznego smaku i konsystencji.
 • Optymalnie: 1-2 miesiące. W tym okresie smaki i aromaty są dobrze zintegrowane, a ciasto jest idealne pod względem konsystencji.
 • Maksymalnie: Do 3 miesięcy. Dłuższe przechowywanie pozwala na bardziej intensywny i bogaty smak, ale ważne jest, aby masa była przechowywana w odpowiednich warunkach – chłodno i suchy.

Ważne jest, aby masa była szczelnie przechowywana, aby nie wyschła i nie straciła swoich aromatów. Po upływie wybranego czasu dojrzewania można przejść do pieczenia ciasta

Przepis na piernik długodojrzewający

Piernik długodojrzewający to tradycyjne polskie ciasto, które jest idealne na święta Bożego Narodzenia.

Oto przepis:

Składniki:

 1. Mąka pszenna - 1 kg
 2. Miód - 500 g
 3. Cukier brązowy - 300 g
 4. Masło - 200 g
 5. Jajka - 4 sztuki
 6. Przyprawa do piernika - 4 łyżeczki (mieszanka cynamonu, goździków, imbiru, kardamonu)
 7. Soda oczyszczona - 2 łyżeczki
 8. Kakao - 4 łyżki
 9. Mleko - 200 ml
 10. Opcjonalnie: skórka pomarańczowa, orzechy, bakalie

Przygotowanie masy:

 1. W dużym garnku, na wolnym ogniu, delikatnie podgrzewaj miód, cukier i masło, mieszając do rozpuszczenia. Połączone składniki odstaw do ostygnięcia.
 2. W osobnej misce wymieszaj mąkę, przyprawę do piernika, sodę oczyszczoną i kakao.
 3. Powoli dodawaj suche składniki do miodowej mieszanki, mieszając, aby uniknąć grudek.
 4. Wbij jajka, dodaj mleko i mieszaj do uzyskania jednolitej masy.
 5. Jeśli używasz, dodaj skórkę pomarańczową, orzechy lub bakalie.
 6. Przykryj masę i przechowuj w chłodnym, suchym miejscu przez 2-6 tygodni.

Pieczenie:

 1. Po okresie dojrzewania, nagrzej piekarnik do 180°C.
 2. Przełóż masę do dużej formy wyłożonej papierem do pieczenia (ok. 30 cm x 40 cm).
 3. Piecz przez około 60 minut, aż piernik będzie dobrze wypieczony.
 4. Odstaw do ostygnięcia, a następnie przechowuj w chłodnym miejscu aż do momentu podania.

Piernik długodojrzewający to nie tylko smakowity wypiek, ale również część dziedzictwa kulinarnego. Każda rodzina ma swoją własną, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie, wersję tego przepisu, a jego przygotowanie jest równie ważne jak degustacja. Smacznego!

Forma do pieczenia

Do tego przepisu na piernik długodojrzewający idealnie będzie pasować forma o wymiarach około 25 cm x 35 cm. To rozmiar, który zapewni odpowiednią grubość ciasta i pozwoli na równomierne pieczenie. Pamiętaj, aby formę dobrze wyłożyć papierem do pieczenia, aby uniknąć przywierania ciasta.

Przechowywanie masy na ciasto 

Aby prawidłowo przechowywać masę na piernik długodojrzewający, ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednie warunki. Oto kilka wskazówek:

 1. Szczelne Opakowanie: Masa piernikowa powinna być przechowywana w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec dostawaniu się powietrza, co mogłoby wysuszyć ciasto i osłabić aromaty.

 2. Chłodne i Suche Miejsce: Najlepszym miejscem do przechowywania masy piernikowej jest chłodne, suche miejsce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Idealna temperatura to około 10-15°C.

 3. Brak Zapachów: Ponieważ masa piernikowa może łatwo wchłaniać zapachy, unikaj przechowywania jej w pobliżu silnie pachnących produktów, takich jak niektóre gatunki serów czy przyprawy.

 4. Sprawdzanie Stanu Masy: Co jakiś czas warto sprawdzić masę, czy nie pojawiły się na niej pleśń lub inne niepożądane zmiany. Jeśli masa wydaje się zbyt sucha, można dodać odrobinę miodu lub wody, aby przywrócić jej odpowiednią wilgotność.

Przechowując masę w odpowiednich warunkach, możesz mieć pewność, że twój piernik długodojrzewający będzie miał idealną konsystencję i głęboki, bogaty smak, kiedy nadejdzie czas na jego upieczenie.

Podsumowanie 

To rytuał, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, a jego kulminacją jest moment, kiedy w święta Bożego Narodzenia cała rodzina zbiera się, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem tego wyjątkowego ciasta. Piernik długodojrzewający nie jest tylko deserem – to część świątecznej magii, wspomnienie i uczta, którą przygotowuje się z wyprzedzeniem, aby smaki miały czas na rozwinięcie się w pełni.

Kluczowe Punkty
 • Piernik długodojrzewający to tradycyjny polski wypiek, którego masa dojrzewa od kilku tygodni do kilku miesięcy przed pieczeniem, co pozwala na rozwinięcie głębszych smaków i aromatów.
 • Optymalny czas dojrzewania zależy od przepisu i preferencji smakowych, ale ogólnie można przyjąć, że minimalnie powinien to być okres 2-3 tygodni, optymalnie 1-2 miesiące, a maksymalnie do 3 miesięcy.
 • Przepis na piernik długodojrzewający wymaga takich składników jak mąka pszenna, miód, cukier brązowy, masło, jajka, przyprawa do piernika, soda oczyszczona, kakao, mleko, a opcjonalnie skórka pomarańczowa, orzechy, bakalie.
 • Masa na piernik powinna być przechowywana w szczelnym opakowaniu, w chłodnym, suchym miejscu, z dala od silnie pachnących produktów, a co jakiś czas warto sprawdzić jej stan.
 • Piernik długodojrzewający to część świątecznej magii i polskiego dziedzictwa kulinarnego, którego przygotowanie przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną