W przypadku przedsiębiorców rozproszenie korespondencji potrafi być prawdziwym utrapieniem. Na szczęściej, już 10 grudnia ma się to zmienić za sprawą wprowadzenia e-doręczeń. Niestety, nie wszystkie instytucje znajdą się na tej platformie. Poznaj szczegóły.
System e-doręczeń
Czym jest system e-doręczeń? To elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru. - wyjaśnia strona gov.pl.
Rozwiązanie to, szczególnie w przypadku przedsiębiorców, ma ujednolicić i usprawnić komunikację pomiędzy firmami a organami władzy publicznej.
Przedsiębiorca, za pomocą e-doręczeń będzie mógł kontaktować się między innymi z organami władzy publicznej, np. Państwową Inspekcją Pracy, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, organami administracji publicznej, w tym samorządowymi, i urzędami skarbowymi.
System e-doręczeń bez sądów i komorników
Zadowoleni z systemu e-doręczeń przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że nie wszystkie instytucje znajdą się w systemie. Oznacza to, że wcale nie mamy do czynienia z końcem awiz i listów poleconych.
Okazuje się bowiem, że na razie z systemu e-doręczeń wyłączone są sądy i komornicy. Instytucje te znajdą się w systemie dopiero od 1 października 2029 roku, czyli za 6 lat.
- Sądy docelowo będą wdrażane do tego systemu dopiero od 1 października 2029 r. Czyli w postępowaniach sądowych (cywilnych i karnych) nadal, na razie, będziemy mieli do czynienia z tradycyjną korespondencją lub z użyciem portalu informacyjnego sądów. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada co prawda, że ta data może ulec skróceniu o dwa, trzy lata, ale są to jedynie nieoficjalne zapowiedzi. Podobna sytuacja dotyczy komorników – oni również będą uwzględnieni w komunikacji elektronicznej dopiero od 2029 r. – mówi dr hab. Grzegorz Sibiga, profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, adwokat, partner w kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.
Kogo dotyczy obowiązek korzystania z e-Doręczeń
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG.Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym - czytamy na stronie gov.pl.