Dlaczego w Andrzejki powinniśmy spać nago?

Agnieszka
Styl życia
07.11.2023 9:30
Dlaczego w Andrzejki powinniśmy spać nago?

Andrzejki to doskonała okazja do urozmaicenia swoich spotkań towarzyskich. Święto to jest także ostatnią okazją do zabaw przed rozpoczęciem adwentu. Jakie obowiązują wtedy przesądy?

Najpopularniejsze przesądy andrzejkowe. Ile z nich znasz?

Andrzejki to świetna okazja do zabaw i wróżb, jednak święto to pełne jest także przesądów. Wiele z nich pochodzi z krajów zagranicznych. Andrzejki obchodzi się bowiem między innymi w Niemczech, Rumunii, Szwecji, Grecji i Rosji.

Spanie nago

Panny i kawalerzy w nocy z 29 na 30 listopada powinny spać nago. Dlaczego? Ponieważ przesąd mówi, że dzięki temu we śnie ujrzą swojego przyszłego wybranka/wybrankę. Taki przesąd funkcjonuje przede wszystkim w Niemczech. 

Nie masz męża? Powinnaś pościć

Ze względu na to, że Andrzejki często wykorzystywane są do wróżenia losów miłosnych, szczególnie zainteresowane są nimi singielki.

Jeden z przesądów mówi, że singielka przez cały dzień nie powinna jeść, a dopiero przed snem zjeść słonego śledzia. Dzięki temu we śnie zobaczy swojego przyszłego ukochanego.

Nasłuchiwanie szczekania psa

Inny przesąd mówi, że panna, która rano wstała z łóżka, powinna natychmiast zacząć nasłuchiwać, z której strony dobiega szczekanie psa. Właśnie z tamtej strony miał nadejść jej przyszły ukochany.

Zjedzenie czosnku

W Rumunii, gdzie także obchodzone są Andrzejki, przesąd nakazuje zjedzenie ząbka surowego czosnku. Wierzy się bowiem, że zapewnia on ochronę przed złymi duchami, które właśnie w Andrzejki przychodzą z zaświatów.

Andrzejki - czym jest to święto?

Andrzejki to tradycyjne polskie święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię dnia św. Andrzeja. 

Jest to ostatnia okazja do zabawy i wróżb przed adwentem, okresem oczekiwania na Boże Narodzenie, kiedy to panuje zwyczajowy post i skupienie duchowe. Andrzejki są szczególnie znane z różnego rodzaju wróżb i zabaw magicznych, które mają na celu przepowiedzenie przyszłości, a zwłaszcza losów miłosnych. 

Do najbardziej tradycyjnych wróżb należy lanie wosku przez dziurkę od klucza do wody, co ma ujawnić przyszłość na podstawie kształtu utwardzonego wosku. 

To święto ma bogate korzenie ludowe i jest popularne wśród wszystkich grup wiekowych, choć szczególnie młodzież i single czerpią z niego dużo radości, mając nadzieję na odkrycie wskazówek o swoim przyszłym partnerze życiowym.

Wróżby Andrzejkowe

Andrzejki w Polsce nie mogłyby odbyć się bez wróżb. Najpopularniejsze z nich to:

Lanie wosku

Wróżba polega na roztopieniu kawałka wosku, który następnie wylewa się przez otwór klucza do miski z zimną wodą. Powstała figura, często oświetlana światłem świecy i rzucająca cień na ścianę, interpretowana jest jako symbole przyszłości osoby wróżącej.

Buty

Młode kobiety ustawiają szereg butów w kierunku drzwi. But, który jako pierwszy przekroczy próg, wskazuje, że jego właścicielka wyjdzie za mąż w najbliższej przyszłości. Wróżba ta ma na celu przepowiedzenie, która z obecnych się pierwsza zamężnie.

Papierowe serca

Na kartkach papieru pisze się imiona potencjalnych partnerów, a następnie składa je w formie serc i układa na dnie miski z wodą. Serce, które pierwsze się rozwinie lub wypłynie na powierzchnię, nosi imię przyszłego ukochanego.

Igła w wodzie

Igła jest umieszczana na powierzchni wody, na przykład na kawałku papieru lub skórki jabłka, a jej ruchy mają wróżyć przyszłość. Kierunek, w którym igła skieruje się lub zatonie, może symbolizować kierunek, z którego przybędzie przyszły partner.

Monety

Wróżący wrzucają monety za siebie, a następnie analizują, jak monety upadły i jak są do siebie ułożone, co ma wróżyć przyszłość finansową lub odpowiedzieć na konkretne pytanie materialne.

Te tradycyjne wróżby, często przesycone humorem i zabawą, są ważnym elementem kultury i tradycji andrzejkowych w Polsce.

Kluczowe Punkty
  • Andrzejki to polskie święto obchodzone na przełomie listopada i grudnia, znane z wróżb i zabaw, szczególnie tych związanych z przyszłością miłosną.
  • Święto pełne jest przesądów, które różnią się w zależności od kraju. W Niemczech, na przykład, uważa się, że osoby, które śpią nago w noc andrzejkową, ujrzą we śnie swoją przyszłą miłość.
  • Inny przesąd mówi, że singielki powinny przez cały dzień Andrzejków pościć, a wieczorem zjeść słonego śledzia, aby we śnie zobaczyć przyszłego partnera.
  • Ważnym elementem Andrzejków są wróżby, takie jak lanie wosku przez dziurkę od klucza do wody, ustawianie butów w kierunku drzwi, czy wróżby z monet.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną