"Nie idę na groby 1 listopada!" Decyzja, która podzieliła moją rodzinę! [LIST DO REDAKCJI]

Ewelina
Styl życia
27.10.2023 11:21
"Nie idę na groby 1 listopada!" Decyzja, która podzieliła moją rodzinę! [LIST DO REDAKCJI]

Szanowna Redakcjo,

Mam na imię Anna, mam 32 lata i od wielu lat zastanawiam się nad sensem tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych. W tym roku postanowiłam podjąć decyzję, która przez wielu może być uznana za kontrowersyjną – nie odwiedzę grobów moich bliskich 1 listopada.

Uciążliwość tradycji czy autentyczność uczuć?

Zawsze przerażały mnie ogromne tłumy na cmentarzach w tym dniu, korki, brak miejsc do parkowania i ogólna presja społeczna. Czy naprawdę musimy wszyscy w jednym czasie składać hołd naszym zmarłym? Czy nie można tego zrobić w inny, bardziej spokojny dzień?

Decyzja, która wywołała kontrowersje

Moja decyzja o odwiedzeniu grobów 2 dni przed 1 listopada spotkała się z wielkim niezrozumieniem wśród rodziny. Szczególnie moja babcia była zaniepokojona i zbulwersowana moim wyborem. Jednak dla mnie liczy się przede wszystkim autentyczność uczuć. Chcę spędzić czas na cmentarzu w ciszy i spokoju, bez presji zewnętrznej i tłumów. Inni członkowie mojej rodziny również nie mogli zrozumieć mojej decyzji. Nasza rodzina podzieliła się na dwa fronty - jedna część mnie popierała i rozumiała moje powody, podczas gdy druga część stanowczo nie zgadzała się z moim postępowaniem, uważając je za brak szacunku dla tradycji.

Odwiedziny grobów – nie tylko 1 listopada

Chodzę na cmentarz nie tylko raz w roku. Jestem tam przynajmniej 3 razy w roku. Uważam, że warto odwiedzać groby bliskich wtedy, kiedy na cmentarzu jest pusto. W takich chwilach mogę w spokoju usiąść, rozmyślać i wspominać tych, których już ze mną nie ma.

Presja społeczna a autentyczność uczuć

Co roku spotykam się z presją ze strony rodziny, zwłaszcza mojej matki, która bardziej niż moje uczucia i chęć oddania hołdu zmarłym, przejmuje się moim wyglądem. Dlaczego tak jest? Czy naprawdę najważniejsze jest to, co mam na sobie? Dlaczego rodzina zamiast docenić moją obecność i chęć oddania hołdu zmarłym, zwraca uwagę na mój wygląd?

Refleksja końcowa

Zastanawiam się, czy są inne osoby, które podzielają moje zdanie. Czy naprawdę musimy przestrzegać tradycji w taki sposób, by narazić się na stres i presję społeczną? Czy nie warto zastanowić się nad tym, co dla nas jest ważniejsze – przestrzeganie tradycji czy autentyczne przeżycie chwili zadumy nad grobami bliskich?

Z poważaniem,

Anna, 32 lata

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną