ZUS źle naliczał świadczenia! Polacy mogą liczyć na dopłaty! Jest wyrok Sądu Najwyższego

Agnieszka
Newsy
26.10.2023 11:57
ZUS źle naliczał świadczenia! Polacy mogą liczyć na dopłaty! Jest wyrok Sądu Najwyższego

Z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego wynika, że ZUS wypłacał niektórym pracownikom zaniżone zasiłku chorobowe. Teraz osoby te mogą starać się o dopłatę do świadczeń chorobowych, które zostały zaniżone. Poznaj szczegóły.

Praca na etat i branie zleceń

Pracownicy zatrudnieni na etat, którzy w trakcie zatrudnienia zawierali ze swoim pracodawcą dodatkowe umowy zlecenie i poszli na chorobowe, mogą odzyskać sporą ilość pieniędzy.

Okazuje się bowiem, że Sąd Najwyższy zmienił interpretację przepisów dotyczących naliczania chorobowego w trakcie wykonywania umów zlecenie.

Etat i zlecenie, za zasiłek chorobowy - jak było wcześniej?

Do tej pory umowy zlecenia są oskładkowane tak samo jak etat, "ale w myśl wcześniejszej interpretacji przepisów stosowanej przez ZUS, jeśli taka umowa zakończyła się przed zwolnieniem lekarskim lub w jego trakcie, to od tego momentu zakład nie uwzględniał zarobków ze zlecenia przy wyliczaniu zasiłku przysługującego takiej osobie" - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sąd Najwyższy zmienił jednak interpretację przepisów. Oznacza to, że osoby, którym wyliczono stawkę chorobowego bez uwzględnienia dochodu z umowy zlecenia, będą mogły liczyć na zwrot, jeśli złożą wniosek. 

Nowa interpretacja to zysk dla pracowników

Od sierpnia przy obliczaniu wysokości zasiłku chorobowego brana jest pod uwagę także umowa zlecenie, i to niezależnie od tego, czy zakończyła się ona przed chorobowym, czy trwała w trakcie chorobowego.

Co więcej, taka zasada zastosowana ma być nie tylko w przypadku chorobowego ustalonego po uchwaleniu nowej interpretacji, ale także w przypadku poprzednich okresów.

"Zmiana interpretacji przepisów stosowanej przez ZUS oznacza, że pracownicy, którzy znaleźli się w sytuacji opisanej w komentarzu, mają prawo do wyższych zasiłków. Nie tylko w przyszłości, lecz także za poprzednie okresy. Mogą się więc domagać wyrównania wstecz zaniżonych świadczeń wypłacanych w ciągu ostatnich trzech lat, które nie uległy przedawnieniu" - zaznacza w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Andrzej Radzisław, radca prawny w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy.

Trzeba złożyć wniosek

ZUS informuje, że owszem, będzie dopłacał do źle naliczonych świadczeń chorobowych, ale tylko na wniosek.

Oznacza to, że do ZUS należy wystąpić z wnioskiem o dokonanie przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego w kontekście przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia. 

Uwaga: pracownik ma na to trzy lata. Po upłynięciu trzech lat od źle naliczonego chorobowego, wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie.