Nowe świadczenie dla seniorów? Nawet do 7635 zł miesięcznie! Kto dostanie pomoc?

Agnieszka
Newsy
19.10.2023 19:44
Nowe świadczenie dla seniorów? Nawet do 7635 zł miesięcznie! Kto dostanie pomoc?

W Sejmie czeka na rozpatrzenie ważny dla seniorów projektu ustawy o wdowich rentach. Co się z nim stanie w kolejnej kadencji Sejmu? Czy seniorzy będą mogli liczyć na rentę dla wdów i wdowców? Poznaj szczegóły.

Projekt ustawy o wdowich rentach czeka w Sejmie

Gdy kadencja Sejmu dobiega końca, wszystkie niezrealizowane projekty ustaw zostają anulowane. Inaczej jest jednak w przypadku projektów obywatelskich, a właśnie takim projektem jest ustawa o rentach wdowich.

Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tą ustawą od razu po przejęciu władzy przez nowy rząd. Czy tak się jednak stanie?

Zarówno Koalicja obywatelska, jak i Nowa Lewica deklarują zajęcie się tą kwestią.

Emerytura - jak jest obecnie?

Obecnie jest tak, że gdy jeden z małżonków będących na emeryturze umiera, jego świadczenie przestaje być wypłacane, a druga osoba często nie jest w stanie utrzymać siebie i domu/mieszkania wyłącznie z własnej emerytury. 

Jeśli małżeństwo utrzymywało się tylko z jednej emerytury, po śmierci emeryta druga osoba może liczyć wyłącznie na rentę rodzinną, która wynosi maksymalnie 85 procent emerytury zmarłego małżonka.  

Nowa emerytura, renta dla wdów i wdowców

Po zmianach, które deklaruje wprowadzić obecna opozycja, w życie ma zostać wprowadzony projekt wdowiej renty.

Emeryt, którego małżonek zmarł, będzie otrzymywać świadczenie obliczone z uwzględnieniem jednego pełnego świadczenia dotychczasowego oraz 50 proc. świadczenia drugiej osoby (zmarłego). 

Jest tylko jeden warunek. Świadczenie to nie może przekraczać kwoty, jaką stanowi trzykrotność przeciętnej emerytury.

7635 zł dla wdowy lub wdowca?

Przeciętna emerytura wynosi obecnie 2 545 zł. Biorąc po uwagę, że wdowia renta nie może przekraczać trzykrotności średniej emerytury, świadczenie mogłoby obecnie wynosić maksymalnie 7635 zł.

 

Wdowia renta i waloryzacja emerytur

Przypomnijmy, że podczas przedwyborczej debaty politycznej o wdowiej rencie, a także o waloryzacji emerytur dwa razy do roku wspominała posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

"Jako Lewica gwarantujemy, że dwa razy w roku renty i emerytury będą waloryzowane" - stwierdziła.

"Chcemy, żeby seniorzy czuli się po prostu szczęśliwi, będąc na emeryturze. Dlatego gwarantujemy, że będą mieli dostęp do kultury" - dodała podczas debaty przedwyborczej debaty. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną