Nie trzeba bać się listu z ZUS - Informacja Prasowa

Ewelina
Newsy
18.10.2023 14:34
Nie trzeba bać się listu z ZUS - Informacja Prasowa

W październiku 7,8 mln osób w całym kraju i 621,5 tys. w województwie dolnośląskim może spodziewać się listu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

- Listy wysyłamy do tych osób, którym wypłaciliśmy dodatkową 14. emeryturę – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści czternastą emeryturę  już dawno dostali teraz wysyłamy tylko listy informujące o przyznanej kwocie – dodaje. 

Maksymalna dodatkowa emerytura wynosiła w tym roku 2650 zł brutto. Gratyfikacja nie przysługiwała osobom, które na dzień 31 sierpnia miały zawieszone świadczenie np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. 

Według rzeczniczki, w tym roku czternastka w pełnej wysokości  przyznana została 77 proc. uprawnionych.  W całym kraju ZUS wypłacił 7,8 mln świadczeń na kwotę 17,5 mld zł.  Pełną kwotę wsparcia otrzymały osoby, których wysokość  emerytury czy renty nie przekroczyła 2 900 zł brutto. 

- W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, czternastka została zmniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł – przypomina Kowalska-Matis. Oznacza to, że „14-tki” nie otrzymali świadczeniobiorcy, których emerytura czy renta była wyższa od kwoty 5 500 zł brutto.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

Województwa Dolnośląskiego

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną