Kiedy poznamy nowego premiera? Oto, co się stanie po wyborach!

Martyna P.
Prawo
16.10.2023 8:46
Kiedy poznamy nowego premiera? Oto, co się stanie po wyborach!

Za nami wyborcza niedziela. Polacy oddali swoje głosy. Lada chwila poznamy ostateczne wyniki. Kiedy zostanie powołany nowy premier i rząd? Jakie wyznaczono terminy? Jak przebiega ten proces? 

 

 

Kiedy poznamy nowego premiera?

Dzień ogłoszenia wyników głosowania jest dopiero początkiem całego procesu powołania nowego premiera i członków Rady Ministrów. Przedstawimy, jak wygląda ta procedura.

Do 30 dni po wyborach odbywa się posiedzenie Sejmu. Powinno ono odbyć się najpóźniej 14 listopada 2023 roku. Podczas posiedzenia rząd składa dymisje i rozpoczyna się pierwszy krok konstytucyjny. Prezydent zgłasza kandydata na nowego premiera. Musi to zrobić do 28 listopada 2023 roku. Osoba ta zazwyczaj jest z kręgu osób rekomendowanych przez partie, która wygrała wybory (nie jest to jednak konieczne). W kolejnych dniach kandydat stara się o wotum zaufania. Do 12 grudnia kandydat musi stanąć przed Sejmem razem ze swoją Radą Ministrów.

Po zaprzysiężeniu sejm musi zagłosować nad kandydatem. W głosowaniu funkcjonuje zasada większości bezwzględnej. Dodajmy, że wstrzymanie się od głosu jest równoznaczne ze sprzeciwem.

 

Co jeśli kandydat nie otrzyma wotum zaufania?

Jeśli kandydat na premiera nie uzyska większości głosów, wówczas proces przechodzi do drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm sam wybiera kandydata i następuje głosowanie (musi ono nastąpić do 26 grudnia 2023 roku).

Jeśli ponownie kandydat nie zbierze 231 głosów, wówczas następuje trzeci krok konstytucyjny, w którym prezydent ponownie przedstawia kandydata, zaprzysięga go i jego rząd (do 9 stycznia 2024 roku). Następuje debata. Do 23 stycznia 2024 roku musi nastąpić przyjęcie nowego premiera.

 

Wyniki sondażowe

Wyniki sondażowe zostały opublikowane przez pracownię Ipsos, która przeprowadziła badanie exit poll. Oto, jak się preentują:

  • Prawo i Sprawiedliwość 36,8%
  • Koalicja Obywatelska - 31,6%
  • Trzecia Droga – 13%
  • Lewica – 8,6%
  • Konfederacja - 6,2%

Dodajmy, że według Ipsos do urn przybyło 72,9% uprawnionych do głosowania Polaków. Jest to rekordowa frekwencja.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną