Światowy Dzień Morza: Czy Znamy Jego Prawdziwą Wartość?

Krzysztof
Newsy
28.09.2023 2:05
Światowy Dzień Morza: Czy Znamy Jego Prawdziwą Wartość?

Dzisiaj, 28 września, obchodzimy Światowy Dzień Morza . To święto, które może nie jest tak znane jak inne, ale zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę. Dlaczego? Ponieważ morza są niezwykle ważne dla naszej planety i dla nas wszystkich.

Morza pokrywają ponad 70% powierzchni Ziemi, dostarczają nam połowy tlenu, którym oddychamy, są domem dla milionów gatunków i odgrywają kluczową rolę w regulacji klimatu. Bez nich życie, jakie znamy, nie byłoby możliwe. A jednak, pomimo ich ogromnej wartości, nadal je niszczymy.

Znaczenie Światowego Dnia Morza

Światowy Dzień Morza został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1978 roku, aby podkreślić znaczenie mórz dla naszej planety i promować ochronę i zrównoważone wykorzystanie zasobów morskich. Jest to dzień, w którym powinniśmy zastanowić się nad naszym stosunkiem do morza i zrozumieć, jak nasze działania wpływają na jego zdrowie i przyszłość.

Stan naszych mórz

Niestety, pomimo ogromnej wartości mórz, nadal je niszczymy. Zanieczyszczenie, nadmierna eksploatacja zasobów, zmiana klimatu - to tylko niektóre z zagrożeń, które stoją przed naszymi morzami. Zanieczyszczenie plastikiem jest szczególnie poważnym problemem. Szacuje się, że co roku do oceanów trafia około 8 milionów ton plastiku, co jest równoznaczne z jedną ciężarówką plastiku co minutę.

Co możemy zrobić?

Na szczęście, nie jest za późno, aby działać. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony naszych mórz. Możemy zacząć od małych kroków, takich jak ograniczenie użycia plastiku, segregacja odpadów, czy unikanie produktów z niezrównoważonego połowu. Ale to tylko początek. Potrzebujemy również działań na szczeblu globalnym, takich jak zobowiązania do ochrony co najmniej 30% naszych oceanów do 2030 roku, jak to proponuje projekt 30x30.

Światowy Dzień Morza to idealna okazja, aby zacząć. Dlatego dzisiaj, zróbmy coś dla naszych mórz. Niech to będzie nasz mały wkład w ochronę tego niezwykłego skarbu, którym są morza.

Źródło: Organizacja Narodów Zjednoczonych, Raport o stanie światowych oceanów 2020.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną