Nadchodzi upał! Termometry pokażą 30 stopni!

Agnieszka
Newsy
25.09.2023 9:41
Nadchodzi upał! Termometry pokażą 30 stopni!

Pomimo tego, że ostatnie dni pokazały nam prawdziwie jesienną aurę, wszystko wskazuje na to, że niedługo o niej zapomnimy. Do Polski zbliżają się bowiem upały. Kiedy termometry pokażą wyższe temperatury?

30-stopniowe upały już za kilka dni

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem w historii prowadzenia pomiarów. 

Już niedługo nad Europą zawita taki układ ciśnień (na wschodzie kontynentu wyż, a nad Atlantykiem niż), który zagwarantuje nam bardzo wysokie jak na jesień temperatury.

Coraz cieplej będzie już na początku tego tygodnia. We wtorek temperatury zaczną osiągać około 26-27 stopni C. W środę natomiast termometry pokażą nawet 30 stopni C.

Letnia aura pozostanie z nami do końca tego tygodnia. W weekend nastąpi jednak ochłodzenie. Termometry w sobotę i niedzielę pokażą około 20 stopni C. 

Na temperatury na poziomie do około 20 stopni C. będzie mogli liczyć jeszcze do 10 października. Później nastąpi znaczne ochłodzenie.

To najcieplejszy wrzesień w historii prowadzenia pomiarów

„Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - czytamy we wpisie IMGW.

Z analizy wynika, że we wrześniu tego roku mamy do czynienia z tak zwaną “anomalią dodatnią”. 

Jak informuje IMGW, ”z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia”. 

Zdjęcie Nadchodzi upał! Termometry pokażą 30 stopni! #1
Źródło: IMGW

Rok 2023 z rekordowymi temperaturami

Światowa Organizacja Meteorologiczna informuje, że nie tylko wrzesień, ale i całe lato 2023 było najcieplejszym latem odnotowanym na półkuli północnej w historii pomiarów.

Co więcej, cały rok 2023 jest drugim pod względem wysokości temperatur najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Na pierwszym miejscu jest rok 2016, kiedy to na wysokie temperatury wpływ miało zjawisko pogodowe El Nino. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną