Tegoroczne lato zaliczamy do wyjątkowo gorących. Co ciekawe, nietypowo wysokie temperatury notować będziemy także we wrześniu. Synoptycy wskazują, że nadchodzący miesiąc, który kojarzy się już raczej jesiennie, będzie cieplejszy niż norma wieloletnia. Jakich temperatur możemy się więc spodziewać we wrześniu?
Pogoda w pierwszej połowie września
W Polsce i Europie od kwietnia 2024 roku notujemy temperatury wyższe niż norma wieloletnia. Wszystko wskazuje na to, że tak będzie również we wrześniu, a na pewno w pierwszej połowie miesiąca.
W pierwszej połowie września do Europy dotrą bowiem ciepłe masy powietrza. Nie można wykluczyć chwilowych ochłodzeń, jednak przeważać będą wyższe niż zwykle temperatury.
Nie można wykluczyć wrześniowych upałów, bo w tym miesiącu temperatury będą wyższe o 2-4 stopnie C. w porównaniu do normy wieloletniej.
Nie oznacza to jednak, że nie doświadczymy przebłysków nadchodzącej jesieni. Nocami i porankami możemy mieć bowiem do czynienia z przymrozkami.
Początek września z letnimi temperaturami
W pierwszych dniach września średnia dobowa temperatura powinna oscylować w przedziale 15-20 stopni C. Na południu Polski będzie jeszcze cieplej. Pierwsze dwa tygodnie września upłyną mieszkańcom południa przy temperaturach od 20 do 25 stopni C.
Są to temperatury typowe dla lata termicznego.
Chłodniej ma się zrobić dopiero w drugiej połowie września. Temperatury charakterystyczne dla termicznej jesienie najpierw zawitają nad morze, w góry i do północnych części kraju.
Wracają upały
Po pochmurnej niedzieli i poniedziałku, do Polski powrócą upały. Ostatni tydzień sierpnia począwszy od wtorku będzie pogodny, z temperaturami sięgającymi nawet 28, a miejscami 30 stopni C.
Ostatnie letnie upały potrwają aż do początku września, z niewielkim ochłodzeniem, z którym będziemy mieć do czynienia w ostatni weekend sierpnia.