Rewolucja w bankomatach! Dlaczego niektóre znikają z naszych ulic?

Justyna
Biznes i finanse
23.09.2023 11:09
Rewolucja w bankomatach! Dlaczego niektóre znikają z naszych ulic?

Bankomaty od dawna są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Zapewniają wygodny dostęp do gotówki w każdym zakątku miasta. Jednak ostatnie modyfikacje w przepisach dotyczących zabezpieczeń bankomatów wywołały lawinę zmian na polskich ulicach. O co chodzi?

Rewolucja w przepisach

23 września 2023 roku przyniósł ze sobą istotne zmiany w regulacjach dotyczących bankomatów. Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzone już w 2021 roku, wymaga, aby 40 procent bankomatów w Polsce było wyposażonych w systemy neutralizacji znaków pieniężnych IBNS, czyli Intelligent Banknote Neutralisation Systems. IBNS to zaawansowane rozwiązania, które farbują banknoty znajdujące się w bankomacie w przypadku próby obrabowania urządzenia.

Kosztowne zabezpieczenia

Choć celem tych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa bankomatów i ochrona przed kradzieżami, wprowadzenie IBNS ma swoją cenę. Koszty dostosowania bankomatów do nowych przepisów są znaczące i zależą od wielu czynników, takich jak typ urządzenia, liczba zabezpieczanych kas, konfiguracja i wiele innych. Szacuje się, że wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych netto za każde urządzenie.

Adam Matyaszek, wiceprezes zarządu IT Card, firmy zarządzającej siecią bankomatów Planet Cash, szacuje, że wdrożenie tych przepisów wiąże się z wydatkiem na poziomie 25 milionów złotych. To oznacza, że niektórzy właściciele bankomatów mogą zdecydować się na deinstalację urządzeń lub podejmować bardziej restrykcyjne decyzje dotyczące instalacji nowych.

Konsekwencje dla użytkowników

Rewolucja w bankomatach może wpłynąć na dostępność gotówki dla użytkowników, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Zmniejszona liczba nowo instalowanych urządzeń oraz bardziej ograniczone decyzje o ich instalacji mogą sprawić, że znalezienie dostępnego bankomatu stanie się trudniejsze. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, którzy nie korzystają z płatności bezgotówkowych, może to stanowić pewien problem.

Oczywiście, istnienie przepisów dotyczących bezpieczeństwa bankomatów jest niezbędne w obliczu rosnącej liczby prób ich obrabowania. Jednakże równie ważne jest znalezienie zrównoważonego podejścia, które nie tylko zabezpieczy urządzenia, ale także zapewni wygodny dostęp do gotówki dla społeczeństwa. Warto wspierać inicjatywy, które pozwalają na optymalizację kosztów związanych z wprowadzeniem IBNS, aby uniknąć nadmiernego obciążenia właścicieli bankomatów.

Czy Waszym zdaniem bezpieczeństwo bankomatów powinno być priorytetem, nawet jeśli oznacza to pewne ograniczenia w dostępności gotówki? 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną