Tysiące Polaków płaci 7200 zł kary! Banalna przyczyna wielkich zaległości!

Justyna
Biznes i finanse
23.09.2023 10:13
Tysiące Polaków płaci 7200 zł kary! Banalna przyczyna wielkich zaległości!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) dla pojazdów to element prawa drogowego w Polsce, którego celem jest ochrona zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo oczywistego znaczenia tego obowiązku, nadal wielu właścicieli samochodów nie przestrzega go, narażając się na nałożenie drastycznych kar finansowych. Dlaczego tak wiele osób w Polsce jest narażonych na kary sięgające nawet 7200 złotych? Przyczyna jest często niezwykle prosta!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Jednym z głównych problemów związanych z brakiem OC jest to, że wielu kierowców traktuje ubezpieczenie samochodu jako jeden z uciążliwych obowiązków, bez pełnego zrozumienia jego znaczenia. Często słyszy się zarzuty, że ubezpieczalnie jedynie zarabiają na składkach, a zabezpieczenie pojazdu wydaje się zbędnym wydatkiem. Jednak w rzeczywistości to właśnie ubezpieczenie OC chroni kierowców i innych uczestników ruchu przed kosztami związanymi z wypadkami drogowymi. Natomiast brak OC stanowi poważne ryzyko, zarówno finansowe, jak i prawne.

Dlaczego obowiązek ubezpieczenia OC?

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC wynika z faktu, że prowadzenie pojazdu jest działalnością niosącą ze sobą potencjalne ryzyko uszkodzenia mienia innych osób oraz ich zdrowia. Ubezpieczenie OC chroni zarówno właścicieli samochodów, jak i osoby poszkodowane w wypadkach drogowych. Bez tego rodzaju zabezpieczenia kierowcy byliby narażeni na znaczne koszty związane z naprawą uszkodzonych pojazdów, leczeniem poszkodowanych, a także kosztami sądowymi.

Wzrost liczby nieubezpieczonych pojazdów

Według danych dostępnych w ostatnich latach, problem nieubezpieczonych pojazdów w Polsce wykazuje tendencję wzrostową. Według raportów, liczba pojazdów bez ważnego ubezpieczenia OC w 2022 roku wyniosła aż 320 tysięcy sztuk, co stanowi wzrost blisko 30 procent w porównaniu do poprzedniego okresu.

Błahe przyczyny kar

Najbardziej zaskakującym aspektem tego problemu jest fakt, że często przyczyną braku OC jest banalne zapomnienie lub zaniedbanie. Wielu właścicieli pojazdów nie zdaje sobie sprawy, że polisę OC trzeba wykupić jeszcze tego samego dnia, w którym następuje przepisanie pojazdu na nowego właściciela. Zwykłe zagapienie się skutkuje nałożeniem wysokiej kary.

Warto przypomnieć ile obecnie wynoszą kary za brak OC. W przypadku samochodu osobowego od 1 lipca 2023 r. to:

  • 1440 zł za brak OC do 3 dni;
  • 3600 zł za brak OC od 4 do 14 dni;
  • 7200 zł za brak OC powyżej 14 dni.

W przypadku samochodu ciężarowego jest zdecydowanie drożej:

  • 2160 zł za brak OC do 3 dni;
  • 5400 zł za brak OC od 4 do 14 dni;
  • 10 800 zł za brak OC powyżej 14 dni.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną