Bezpieczny Kredyt: czy na pewno? Sprawdź, co ukryto w zapisach aktu notarialnego!

Martyna
Newsy
14.09.2023 18:51
Bezpieczny Kredyt: czy na pewno? Sprawdź, co ukryto w zapisach aktu notarialnego!

Kredytobiorcy w Polsce nadal żywo interesują się programem "Bezpieczny Kredyt". W ciągu zaledwie 10 tygodni od jego uruchomienia, liczba złożonych wniosków kredytowych osiągnęła imponujący wynik – 47 607. Niemniej jednak, istnieją pewne pułapki, z którymi muszą się zmierzyć potencjalni kredytobiorcy, a jedną z nich jest termin uruchomienia kredytu. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę.

Warunki i Pułapki

Osoby zainteresowane programem muszą spełnić określone warunki. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje ryzyko utraty dopłat do "Bezpiecznego Kredytu", np. jeśli nabywca nieruchomości wynajmie ją w okresie korzystania z tych dopłat.

Dodatkowo trzy banki:

  • PKO BP
  • Bank Pekao
  • Alior Bank

od dłuższego czasu zmagają się z przetwarzaniem ogromnej liczby wniosków. Wielu klientów nadal czeka na wydanie decyzji kredytowej, nawet jeśli złożyli wnioski tuż po uruchomieniu programu. Z tego powodu eksperci doradzają, aby osoby planujące składanie wniosku o "Bezpieczny Kredyt" zawarły w umowie przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości odpowiednio długi termin na dopełnienie formalności.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pojawiła się także nowa pułapka związana z terminem uruchomienia kredytu. Okazuje się, że nie tylko banki wydłużają termin na wydanie decyzji kredytowej, ale również na uruchomienie kredytu. Informacja o planowanym terminie przekazania środków na konto sprzedającego jest umieszczana w akcie notarialnym.

Jeśli pieniądze z kredytu nie zostaną wypłacone w ustalonym terminie, sprzedający może żądać egzekucji z nieruchomości. Dlatego kredytobiorcy powinni uwzględnić tę kwestię podczas negocjacji z sprzedającym i notariuszem. Warto dodać klauzulę do aktu notarialnego, określającą, że wypłata środków nastąpi w ciągu np. 10 lub 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Kolejne "haczyki"

Kolejną nowością jest przyłączenie mBanku do programu "Bezpieczny Kredyt". Fakt ten może pomóc w przyspieszeniu procesu wydania decyzji, warto pamiętać jednak, że w przypadku tego banku konieczne jest wniesienie wkładu własnego.

Kredytobiorcy nie mogą skorzystać z gwarancji BGK, co może wpłynąć na decyzję niektórych osób. Niemniej jednak, program "Bezpieczny Kredyt" nadal pozostaje atrakcyjną opcją dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu i korzystnych warunkach kredytowych.

Warto dokładnie zapoznać się z warunkami i pułapkami tego programu oraz skonsultować się z doradcą finansowym przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu. Jednak mimo tych trudności, "Bezpieczny Kredyt" pozostaje szansą na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu.

    Zostań z nami
    Pobierz naszą aplikację mobilną