Zmiany w przyznawaniu ulgi termomodernizacyjnej! Kto zyska, a kto straci w świetle nowych przepisów?

Martyna
Prawo
11.09.2023 18:02
Zmiany w przyznawaniu ulgi termomodernizacyjnej! Kto zyska, a kto straci w świetle nowych przepisów?

Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła istotne zmiany w interpretacji ulgi termomodernizacyjnej, co może mieć wpływ na właścicieli budynków jednorodzinnych. Jakie są konsekwencje tej decyzji i kto może stracić prawo do ulgi.

Nowa interpretacja - kto zyskuje, a kto traci?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej podjął nową interpretację przepisów dotyczących ulgi termomodernizacyjnej. Według tej interpretacji, prawo do ulgi przysługuje tylko tym, którzy są właścicielami nieruchomości w momencie składania zeznania podatkowego.

To oznacza, że jeśli dokonaliśmy termomodernizacji naszego domu przykładowo wymieniliśmy okna w ciągu roku podatkowego, ale potem sprzedamy nieruchomość przed rozliczeniem podatkowym, to nie będziemy mieli prawa do ulgi.

Czy to podejście jest zgodne z przepisami?

Decyzja Krajowej Administracji Skarbowej wywołała kontrowersje i wiele wątpliwości. Czy taka interpretacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami?

Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton, komentując tę sytuację, uważa, że takie podejście jest kuriozalne i nie wynika z przepisów. Wskazuje ona, że prawo do ulgi nabywa się w trakcie roku podatkowego, w momencie poniesienia wydatku, a złożenie zeznania podatkowego jest jedynie formalnością:

Ulga termomodernizacyjna - co to za ulga?

Ulga termomodernizacyjna to forma wsparcia dla właścicieli budynków jednorodzinnych. Daje ona prawo do odliczenia nawet do 53 tysięcy złotych od wydatków związanych z termomodernizacją, takimi jak:

  • wymiana okien
  • montaż fotowoltaiki
  • pomp ciepła

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało aż 440 tysięcy osób, co pozwoliło im zaoszczędzić prawie 1 miliard złotych na podatkach.

Decyzja Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła wiele kontrowersji i pytań. Zmiana interpretacji przepisów dotyczących ulgi termomodernizacyjnej może mieć wpływ na wielu właścicieli nieruchomości. Dlatego warto być świadomym tych zmian i dokładnie sprawdzać, jakie prawa przysługują nam w kontekście ulgi termomodernizacyjnej. Niezależnie od tych zmian, ulga ta nadal pozostaje atrakcyjnym narzędziem wsparcia termomodernizacji naszych domów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną