Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom: Jak Możemy Wspólnie Zmienić Statystyki

Krzysztof
Newsy
10.09.2023 2:13
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom: Jak Możemy Wspólnie Zmienić Statystyki

Dzisiaj, 10 września, obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom . Jest to dzień, który ma na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu samobójstw na całym świecie i podkreślenie znaczenia działań mających na celu ich zapobieganie. W tym artykule omówimy, jak możemy wspólnie zmienić statystyki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie ginie z powodu samobójstwa około 800 000 osób. To oznacza, że co 40 sekund ktoś decyduje się odebrać sobie życie. Te liczby są przerażające i pokazują, jak poważnym problemem jest samobójstwo na całym świecie.

Samobójstwo to nie tylko tragedia dla osoby, która decyduje się na ten krok, ale także dla jej rodziny, przyjaciół i społeczności. Ból i cierpienie, które pozostają po takim akcie, są nie do opisania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy zrozumieli, jak możemy pomóc w zapobieganiu samobójstwom.

Zapobieganie samobójstwom to nie tylko zadanie dla profesjonalistów z dziedziny zdrowia psychicznego. Każdy z nas może mieć wpływ. Możemy zacząć od bycia bardziej świadomymi i empatycznymi wobec osób w naszym otoczeniu. Często osoby, które myślą o samobójstwie, czują się samotne i izolowane. Możemy pomóc, będąc dla nich wsparciem, słuchając ich i pokazując, że nam na nich zależy.

Ważne jest również, aby znać oznaki ostrzegawcze samobójstwa. Mogą to być zmiany w zachowaniu, takie jak wycofanie się z normalnych aktywności, wyrażanie uczucia bezradności czy bezwartościowości, nadmierne picie alkoholu lub zażywanie narkotyków, czy wyrażanie myśli o śmierci lub samobójstwie. Jeśli zauważysz takie oznaki u kogoś bliskiego, nie bój się zapytać, czy potrzebuje pomocy.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś może myśleć o samobójstwie, ważne jest, aby podjąć działanie. Możesz skontaktować się z profesjonalistą z dziedziny zdrowia psychicznego, skierować osobę do odpowiednich usług wsparcia lub po prostu być dla niej wsparciem. Pamiętaj, że nie jesteś sam w tej sytuacji - istnieją organizacje, które mogą pomóc.

Na koniec, pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Powinniśmy dbać o nasze zdrowie psychiczne, tak samo jak dbamy o nasze ciało. Jeśli czujesz się przytłoczony, zrozpaczony lub myślisz o samobójstwie, pamiętaj, że pomoc jest dostępna. Nie musisz przechodzić przez to sam.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom to ważny przypomnienie, że każde życie jest cenne i że każdy z nas może pomóc w zapobieganiu samobójstwom. Działajmy razem, aby zmienić te statystyki.

Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną