Lampka na biurko dla dziecka – jakie rozwiązanie wybrać?

Ewelina
Dziecko
09.09.2023 10:01
Lampka na biurko dla dziecka – jakie rozwiązanie wybrać?

Oświetlenie w dziecięcym pokoju należy planować z dużą precyzją, by w pełni odpowiadało zróżnicowanym potrzebom małego użytkownika. Ze szczególną uwagą powinno się podejść do wyboru właściwych opraw oświetleniowych na biurko.

Jaka lampka na biurko sprawdzi się najlepiej? Z jakim źródłem światła ją połączyć? Jak ustawić lampkę, by zapewniała bezpieczne i wygodne warunki do odrabiania lekcji? O tym przeczytacie poniżej.

Lampka na biurko – do czego się jej używa?

W pokoju dziecka wykorzystuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych, które spełniają wiele funkcji. Jednym z podstawowych produktów jest oczywiście lampka na biurko. To właśnie ona doświetla blat, przy którym dziecko uczy się i odrabia zadania domowe. Standardowe biurko potrafi być jednak również przestrzenią do zabawy, a także rozwijania rozmaitych pasji – majsterkowania, czytania, malarstwa i rysunku czy innych form rękodzieła.

W większości przypadków właśnie w tej części pokoju wykonuje się czynności wymagające dużej precyzji i skupienia. Za stworzenie takich warunków odpowiada dobrze dobrane oświetlenie zadaniowe.

Rodzaje opraw na biurko – jakie lampy wybrać?

Najczęstszym wyborem wielu rodziców, gdy poszukuje się lampki do oświetlenia biurka, jest oczywiście klasyczny model stołowy. Taką techniczną oprawę ustawia się bezpośrednio na blacie, by skutecznie doświetlić całą przestrzeń do pracy. Idealnym rozwiązaniem są modele z regulacją kąta świecenia i wysokości lampy, co ułatwia dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb. Sprawdza się to świetnie również wtedy, gdy z biurka korzysta więcej niż jedno dziecko.

Jakie są inne rodzaje lamp, które mogą się przydać? Niekiedy ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie w roli lampki biurkowej oprawy podłogowej, ustawionej przy jednym z boków biurka. Spory wybór takich rozwiązań oferuje choćby sklep z lampami LightPlus. Trzeba zauważyć, że sprawdzają się one zdecydowanie lepiej w przestronniejszych pokojach. Z drugiej strony pozwalają zwiększyć miejsce do pracy na samym blacie. A co zrobić w szczególnie ciasnych wnętrzach? Dobrą opcją może się okazać kinkiet lub reflektor, zamontowany bezpośrednio do ściany nad biurkiem. Nie zajmuje blatu, a doświetla całą strefę roboczą.

Idealne źródło światła do lampki na biurko

Gdy dobiera się oprawę oświetleniową, warto również zastanowić się dobrze nad współpracującymi z nią źródłami światła. W dużej mierze wpływają bowiem na komfort pracy wzrokowej przy biurku. Najczęściej stawia się obecnie na energooszczędne produkty LED o dużej żywotności. Zapewniają optymalne warunki, a przy tym pomagają zoptymalizować domowe wydatki na oświetlenie.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Oświetlenie biurka powinno mieć natężenie na poziomie ok. 500 lx, co pozwala na swobodną pracę i wykonywanie czynności nawet o dużym stopniu precyzji. Dobrym wyborem są żarówki emitujące światło o chłodniejszym tonie. Sprzyja to koncentracji i ogranicza zmęczenie wzroku przy długim czytaniu lub pisaniu.

Właściwe ustawienie lampy na biurku – o czym pamiętać?

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ustawienia lampy na biurku (lub w jego pobliżu). Modele stojące powinny się znaleźć w górnym narożniku – lewym, jeśli dziecko jest praworęczne, bądź prawym, gdy posługuje się lewą ręką. Pamiętajmy też o ustawieniu wysokości lampy. Optymalne warunki uzyskuje się, gdy źródło światła jest w odległości ok. 35 centymetrów od blatu. Oprócz tego, zadbajmy o to, by na powierzchni nie powstawały cienie ani odbłyski, które mogłyby rozpraszać, utrudniać korzystanie z przestrzeni do pracy lub nadmiernie męczyć wzrok.

Praktyczne i wygodne oświetlenie biurka – podsumowanie

W czasie roku szkolnego biurko w pokoju dziecięcym jest jednym z częściej wykorzystywanych mebli. Warto zatem zadbać o to, by było to miejsce wygodne i w pełni bezpieczne dla młodych użytkowników. Dobierzmy właściwy mebel i krzesło do niego oraz nie zapomnijmy o odpowiednich źródłach światła i lampie, dzięki której codzienna nauka stanie się wygodniejsza i zdecydowanie efektywniejsza dla każdego ucznia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną