Nadchodzi kryzys edukacyjny? Czy 4 września 2023 r. będzie datą, której nie zapomnimy?

Martyna P.
Newsy
01.09.2023 9:18
Nadchodzi kryzys edukacyjny? Czy 4 września 2023 r. będzie datą, której nie zapomnimy?

Szacuje się, że w roku szkolnym 2023/2024 będzie brakować nawet 30 tysięcy nauczycieli. Resort Edukacji zaprzecza, a dyrektorzy mówią o rekordzie.

 

 

Ogromne braki kadrowe

Przypomnijmy, że w zeszłym roku szkolnym braki kadrowe w szkołach sięgały około 20 tysięcy nauczycieli. W bieżącym roku liczba ta może wzrosną nawet do 30 tysięcy osób.

Wielu nauczycieli rezygnuje z pracy w placówkach publicznych, gdyż szkoły niepubliczne oferują im korzystniejsze wynagrodzenia.

Z kolei świeżo upieczeni studenci w ogóle nie podejmują  zatrudnienia w zawodzie, gdyż uważają to za nieopłacalne.

Obecnie bardzo wielu nauczycieli pracuje jeszcze długo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Część z nich decyduje się na realizacją dużej liczby godzin ponadwymiarowych. Mimo tego nadal notowane są ogromne braki kadrowe, a zjawisko to może negatywnie wpłynąć na jakość edukacji z powodu przeciążenia nauczycieli.

 

Brakuje także psychologów

W szkołach są także ogromne braki kadrowe jeśli chodzi o psychologów szkolnych. Raport z danych zebranych przez Fundacje GrowSPACE pokazuje że w Polsce brakuje 27,32 proc. psychologów szkolnych na rok szkolny 2023/2024. W niektórych regionach Polski braki sięgają aż 50%.

 

Zdjęcie Nadchodzi kryzys edukacyjny? Czy 4 września 2023 r. będzie datą, której nie zapomnimy? #1

Łatanie braków kadrowych – wyższy wymiar godzin

Przypomnijmy, że nowelizacja przepisów zakłada, że od września 2023 roku nauczyciel będzie mógł pracować w wymiarze większym niż 1,5 etatu.

Celem nowelizacji przepisów jest „załatanie” braków kadrowych. Zamiany podyktowane są wejściem do szkół kolejnego, powiększonego rocznika absolwentów szkół podstawowych oraz spora ilością uczniów z Ukrainy.

Nowelizacja Karty Nauczyciela z dnia 28 lipca 2023 roku zniosła dotychczasowe limity. Po zmianach limit będzie mógł zostać przekroczony dwukrotnie.

Dyrektor będzie mógł przydzielić więcej ponadwymiarowi ponad limit ½ pensum. Oczywiście praca w godzinach ponadwymiarowych ma odbywać się za zgodą nauczyciela.

Nowe regulacje zostały wprowadzone na rok szkolny 2023/2024.

Zmiany te będą dotyczyły nauczycieli pracujących w szkołach ponadpodstawowych:

  • Nauczycieli techników,
  • Nauczycieli liceów ogólnokształcących,
  • Nauczycieli szkół branżowych I stopnia.

Należy podkreślić, że przepisy, które znoszą limity przydzielania godzin ponadwymiarowych nie wpłyną na tygodniowy czas pracy nauczycieli.

 

Podwyżki mogą zachęcić nauczycieli

Specjaliści uważają, że konieczne są zmiany systemowe, które wprowadzą podwyżki dla nauczycieli. Mają one zachęcić do wykonywania zawodu.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną