Dziś (16.08.2023 r.) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą emerytur pomostowych. Co to oznacza dla pracowników? Przedstawiamy szczegóły.
Nowelizacja ustawy
Podpisana nowelizacja ustawy uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych. To jednak nie koniec zmian. Regulacja zapewni ochronę działaczy związkowych w sprawach dotyczących zakresu pracy oraz wyłączy dodatek za szczególne warunki pracy z minimalnej pensji.
Ponadto ustawa zakłada, że zwiększy się roczny limit odliczania od dochodu wydatków związanych ze składkami członkowskimi uiszczanymi na rzecz związków zawodowych.
Czym są emerytury pomostowe?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
Emerytura pomostowa jest jednym z rodzajów świadczeń emerytalno-rentowych w Polsce. Została wprowadzona w celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia finansowego osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie spełniają wymagań dotyczących minimalnego okresu składkowego lub wysokości emerytury.
Na mocy dotychczasowych przepisów o przyznanie świadczenia mogą starać się osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. pracowały w szczególnych warunkach i są one uznawane za szczególnie uciążliwe lub narażające na szkodliwe czynniki. Należą do nich m.in.:
- Zawody wykonywane w ciężkich warunkach klimatycznych (w warunkach gorącego oraz zimnego mikroklimatu).
- Piloci i personel pokładowy, rybacy morscy, operatorzy żurawi, członkowie zespołów ratownictwa medycznego
- Zawodowi tancerze
Jednak podpisanie nowelizacji przez prezydenta Andrzeja Dudę zmienia znacząco sytuację wielu pracowników:
“Ta ustawa zmieniająca ustawę o emeryturach pomostowych przywraca sprawiedliwość. Osoby, które rozpoczęły pracę po 1 stycznia 1990 roku, czy to w warunkach szkodliwych dla zdrowia, czy szczególnie uciążliwych […] mają określony czas pracy, a ukończyły - kobieta 55 lat, mężczyzna 60 lat, będą mogli przejść, dzięki tej ustawie, na emeryturę pomostową, czyli skorzystać z wcześniejszego wieku emerytalnego na zasadzie właśnie takiej emerytury stażowej, wynikającej ze stażu pracy, w określonych warunkach” - Andrzej Duda
Przyczyny podpisania nowelizacji
Projekt przedstawiony przez PiS zwraca uwagę na fakt, że mimo upływu czasu warunki w wielu zakładach pracy nie uległy poprawie. W związku z tym należy wynagrodzić pracownikom ich trud wieloletniej pracy.
Czy uważacie, że nowelizacji to dobre wynagrodzenie dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w warunkach szkodliwych?