Wyrzucasz obierki z ogórków? Robisz duży błąd! Zobacz, jak dać im drugie życie!

Martyna P.
Dieta i żywienie
14.08.2023 12:54
Wyrzucasz obierki z ogórków? Robisz duży błąd! Zobacz, jak dać im drugie życie!

W dobie zrównoważonego rozwoju i coraz powszechniejszej troski o środowisko, coraz częściej poszukujemy sposobów na wykorzystanie produktów, które zwykle trafiają do śmieci. Obierki z ogórków, które zwykle lądują w koszu, mogą stać się wartościowym składnikiem w kuchni. Wykorzystując je do produkcji domowego octu, nie tylko minimalizujemy ilość odpadów, ale także tworzymy unikalny i smaczny produkt. W poniższym artykule przedstawiam sposób na przygotowanie octu z obierek z ogórków, wraz z listą niezbędnych składników i proporcji.

Wykorzystaj obierki z ogórków! Zrób z nich ocet! 

Przepis na ocet z obierek z ogórków 

Składniki:

 • Obierki ze świeżego ogórka
 • Woda (ilość zależna od ilości obierek)
 • Cukier (1 płaska łyżka na każde 250 ml wody)

Przygotowanie:

 1. Wypełnienie naczynia: Wybierz spory, wyparzony słoik i wypełnij go obierkami ze świeżego ogórka do 2/3 jego wysokości.

 2. Rozpuszczenie cukru: W oddzielnym naczyniu rozpuść cukier w wodzie, używając proporcji 1 płaska łyżka cukru na 250 ml wody.

 3. Połączenie składników: Dodaj roztwór cukru do obierek w słoiku, a następnie zabezpiecz naczynie czystą ściereczką.

 4. Fermentacja: Odstaw słoik na 3 tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Pamiętaj o codziennym mieszaniu przy pomocy czystej łyżki.

 5. Filtracja i butelkowanie: Po upływie 3 tygodni, przefiltruj gotowy ocet przez gęste sito lub ściereczkę i wlej do czystej, szczelnej butelki.

Uwagi:

 • Pamiętaj, że obierki powinny pochodzić od dobrze umytych ogórków, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń czy pestycydów.
 • Wybór odpowiedniego słoika ma znaczenie – powinien być na tyle duży, żeby obierki zajmowały tylko 2/3 jego pojemności, pozostawiając miejsce na roztwór cukrowy.
 • Codzienne mieszanie jest kluczowe dla procesu fermentacji, więc nie zapominaj o tej czynności.

Jak wykorzystać ocet z obierek z ogórków? 

 1. Dressing do sałatek: Jego świeży i lekko ogórkowy smak sprawdzi się doskonale jako baza do dressingu do sałatek. W połączeniu z oliwą, musztardą, solą i pieprzem, stworzy niepowtarzalny sos.

 2. Marynata do mięsa i warzyw: Ocet z obierek z ogórka może być używany jako składnik marynaty do mięs i warzyw. Doda nie tylko kwasowości, ale również unikatowego smaku.

 3. Sosy i Dipy: Można go używać jako składnik sosów i dipów, szczególnie tych, które mają towarzyszyć rybom, owocom morza, czy grillowanym warzywom.

 4. Kwaszenie warzyw: Wykorzystaj go do kwaszenia innych warzyw, takich jak cebula, marchewka czy papryka. Stworzy to smaczne i zdrowe dodatki do różnych potraw.

 5. W domowych koktajlach: Dla odważnych, ocet z obierek z ogórka może stać się interesującym składnikiem w domowych koktajlach, dodając kwasowości i głębokości smaku.

 6. W kosmetyce: Dzięki swoim właściwościom, można go także wykorzystać jako tonik do twarzy dla cery tłustej i mieszanej, po rozcieńczeniu wodą.

 7. Jako dodatek do wody z cytryną: Kropelka takiego octu w wodzie z cytryną może uczynić napój bardziej orzeźwiającym i ciekawym w smaku.

 8. W pieczywie: Wykorzystaj go jako dodatek do ciasta na chleb czy bułki, aby nadać im ciekawego, lekko kwaśnego smaku.

 9. Przyrządzenie sushi: Może także służyć jako delikatny dodatek do ryżu w przyrządzaniu sushi, nadając mu delikatny i smaczny akcent.

Wykorzystanie obierek z ogórków do wykonania octu to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale także kreatywny sposób na dodanie charakteru naszym potrawom. Proces jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Dzięki temu przepisowi możemy cieszyć się własnoręcznie przygotowanym octem i jednocześnie przyczyniamy się do ograniczenia marnowania żywności. Taki ocet doskonale sprawdzi się w sałatkach, marynatach czy jako dodatek do sosów. Smacznego!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną