Ile trzeba wydać na wyprawkę szkolną 2023? Sprawdzamy czy 500 zł wystarczy!?

Justyna
Biznes i finanse
01.08.2023 19:56
Ile trzeba wydać na wyprawkę szkolną 2023? Sprawdzamy czy 500 zł wystarczy!?

Rok szkolny 2023/2024 zapowiada się jako najdroższy w historii, a ceny podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych nadal biją rekordy. Dlatego niezmiernie istotne jest pytanie: ile naprawdę trzeba wydać na wyprawkę szkolną? Czy kwota 400 zł jest wystarczająca?

Rzeczywisty koszt wyprawki szkolnej w 2023

Kolejny rok szkolny przynosi wzrost cen materiałów szkolnych. Warto podkreślić, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2023 roku wzrosły o 11,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Wpływa to m.in. na wyprawkę szkolną, która ma szczególne znaczenie w budżecie rodzin, dlatego warto przyjrzeć się prognozowanym kosztom.

Zeszłoroczne dane opublikowane w cyklicznym badaniu Barometru Providenta wskazywały, że aby zapewnić dzieciom najpotrzebniejsze szkolne materiały trzeba było wydać ok. 350 zł. Zgodnie z aktualnymi szacunkami, w bieżącym roku koszt przeciętnej wyprawki szkolnej najprawdopodobniej przekroczy 400 zł.

Książki, zeszyty i podręczniki – skąd te ceny?

Jednym z głównych powodów wzrostu kosztów wyprawki szkolnej jest inflacja. Wzrost cen żywności, paliw, materiałów i transportu przekłada się na wyższe koszty produkcji i dystrybucji materiałów szkolnych. Szybki wzrost cen papieru oraz surowców wykorzystywanych w produkcji zeszytów i książek wpływa bezpośrednio na koszty wyprawki. Ponadto, rosnące ceny odzieży i obuwia również przyczyniają się do zwiększenia wydatków rodziców na zakup wyprawki szkolnej.

Zakupy online – sposób na oszczędności

W obliczu rosnących kosztów wyprawki, warto szukać sposobów na zaoszczędzenie. Sklepy internetowe oferują wiele korzyści, takich jak porównywarki cen, promocje i opcje płatności opóźnionej. Zakupy przez internet pozwalają także na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie tłumów w tradycyjnych sklepach. Dzięki temu rodzice mogą spokojnie przeglądać oferty i wybierać najbardziej korzystne rozwiązania.

Planuj zakupy z wyprzedzeniem

Najlepszym sposobem na uniknięcie wzrostu cen pod koniec sierpnia jest systematyczne planowanie zakupów. Warto także kompletować wyprawkę przez całe wakacje, śledząc promocje i korzystając z okazji na zakupy. Rozłożenie wydatków w czasie pozwoli na lepsze przygotowanie budżetu i uniknięcie stresu związanego z kupowaniem wszystkiego w ostatnim momencie.

Dlatego też, zamiast kupować wszystko na raz, warto sporządzić listę niezbędnych materiałów szkolnych i systematycznie kompletować je w miarę dostępności promocji. Wybierając podręczniki i zeszyty, warto zwrócić uwagę na wydania używane, które często są tańsze. Przy zakupie odzieży i obuwia, szukajmy natomiast promocji na końcu sezonu, gdy ceny mogą być niższe.

Pamiętajmy o poszukiwaniu tańszych alternatyw i planowaniu zakupów z głową, aby wyprawka szkolna nie stała się obciążeniem dla domowego budżetu!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną