Wielka szansa na tańszy prąd! Sejm zdecydował o rewolucji w ustawie!

Martyna P.
Newsy
01.08.2023 11:04
Wielka szansa na tańszy prąd! Sejm zdecydował o rewolucji w ustawie!

W przyszłym roku nastąpi rewolucja w prawie energetycznym. Polacy będą mogli skorzystać z taryf dynamicznych.

 

 

Taryfy dynamiczne w Polsce

Na wprowadzenie taryf dynamicznych zdecydowało się już kilka państw – Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy.

W przyszłym roku z rozwiązania takie ma zostać stosowane także w Polsce. Specjaliści z branży spodziewają się rewolucji energetycznej.

Cena prądu w taryfie dynamicznej aktualizowana jest co 15 minut. Dzięki temu odbiorcy będą mogli decydować o użyciu prądu, w momencie, gdy będzie on znacznie tańszy.

Korzystając z taryf dynamicznych należy używać sprzętów, gdy prąd jest tani i ograniczać w ten sposób rachunki za energię elektryczną.

Taryfy dynamiczne pozwolą odbiorcom indywidualnym na korzystanie z tańszej energii w ciągu dnia dzięki nadwyżce prądu z OZE.

Warunkiem wprowadzenia zmian jest zaangażowanie odbiorców i wymiana liczników.

Należy podkreślić, że korzystanie z taryf dynamicznych ma być dobrowolne.

 

Zdjęcie Wielka szansa na tańszy prąd! Sejm zdecydował o rewolucji w ustawie! #1

Wprowadzenie taryf dynamicznych może być ryzykowne

Eksperci podkreślają, że nowe rozwiązanie będą korzystne jedynie przy aktywnym udziale odbiorców energii.

Uważają także, że spadki cen nie będą bardzo duże, gdyż na końcu rozliczenia za energię pojawia się bilans cenowy.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w rozmowie z „Rzeczpospolitą”  wyjaśnia, że wprowadzenie taryf dynamicznych jest ryzykowne. Z jednej strony pojawia się szansa na tańszy prąd (gdy pojawi się nadwyżka energii w systemie). Z drugiej strony istnieje ryzyko wysokiej ceny, podczas gdy energii w systemie będzie mniej.

"Różnicę mogą ilustrować widełki z ostatniej niedzieli: o godzinie 14 płacono za 1 MWh 30 zł, kilka godzin później - już 600 zł. Pytanie, ilu odbiorców będzie miało ochotę polować na co dzień na tę tańszą energię" – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

 

Ile zapłacimy za prąd w 2024? 

Ekonomiści nie mają złudzeń, że od przyszłego roku opłaty za prąd wzrosną. Szacuje się, że koszty będą wynosić ok. 80 gr/kWh. Będą to ceny dwukrotnie wyższe od obecnie zamrożonych taryf na ten rok, które wynoszą 41 gr/kWh. 

Możliwe, że stawki będą jeszcze wyższe, ponieważ należy doliczyć koszty dystrybucji i podatki. Zatem każda 1 kWh energii mogłaby być nawet o ponad połowę droższa.

Koszty energii elektrycznej są uzależnione od wielu czynników. Istotna jest sytuacja na rynku gazu oraz węgla. Niestety obecnie możemy zaobserwować ich niedobór. Co więcej, koszty są zależne od uprawnień emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS. 

Kolejnym problemem są susze i upały na świecie. Ceny energii są uzależnione od sytuacji hydrologicznej i wpływają na koszty prądu. 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną