Twój świerk brązowieje? Wiemy co mu dolega i jak to zwalczyć!

Ewelina
Ogród
19.07.2023 8:50
Twój świerk brązowieje? Wiemy co mu dolega i jak to zwalczyć!

Świerk to nieodłączny element wielu ogrodów. Niestety, różne choroby i szkodniki, w tym przędziorki, mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia i piękna. 

Co to są przędziorki?

Przędziorki to małe pajęczaki, które często atakują różne gatunki roślin, w tym świerki. Zasysają soki roślin, co prowadzi do zmiany koloru igieł na żółty lub brązowy, a w zaawansowanych przypadkach do ich śmierci.

Objawy infekcji przędziorkami

Pierwszym znakiem infekcji przędziorkami na świerku jest zmiana koloru igieł. Na początku mogą wydawać się tylko lekko wyblakłe, ale z czasem kolor zmienia się na żółty, a następnie na brązowy. W zaawansowanych stadiach infekcji, igły mogą zacząć opadać.

Zdjęcie Twój świerk brązowieje? Wiemy co mu dolega i jak to zwalczyć! #1

Zwalczanie przędziorków

Zwalczanie przędziorków wymaga systematycznego podejścia. Przede wszystkim, zawsze należy dokładnie sprawdzać rośliny pod kątem obecności szkodników. W przypadku przędziorków, warto zwrócić uwagę na drobne białe kropki na igłach, które są ich jajami.

Środki chemiczne są skutecznym narzędziem w walce z przędziorkami. Ważne jest jednak, aby stosować je odpowiedzialnie, zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

Alternatywą dla chemicznych pestycydów są biologiczne metody zwalczania, takie jak użycie naturalnych wrogów przędziorków, takich jak drapieżne roztocza. Wprowadzenie ich do ogrodu może skutecznie ograniczyć populację przędziorków.

Naturalne metody zwalczania przędziorków

Istnieje kilka naturalnych metod, które pomagają w walce z przędziorkami. Oto kilka z nich:

Wprowadzenie naturalnych drapieżników

Drapieżne roztocza, takie jak Phytoseiulus persimilis czy Amblyseius californicus, to naturalni wrogowie przędziorków. Wprowadzenie ich do swojego ogrodu może przyczynić się do naturalnej redukcji populacji przędziorków.

Brzmi trochę abstrakcyjnie ale sprawdziliśmy, że takie roztocza można kupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Zwykle są one dostarczane w formie jaj, larw lub dorosłych osobników, zamkniętych w specjalnym opakowaniu, którym są torby, pudełka lub tuby.

Po otrzymaniu przesyłki, ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzić roztocza do ogrodu. W tym celu, należy rozproszyć je bezpośrednio na roślinach zainfekowanych przez przędziorki. W przypadku jaj, mogą one być umieszczone na liściach lub igłach roślin.

Zastosowanie domowych środków

Innym naturalnym sposobem na zwalczanie przędziorków jest zastosowanie domowych środków, takich jak mydło potasowe. Wystarczy rozpuścić kilka łyżek mydła w litrze wody i opryskać nim rośliny. Mydło niszczy powłokę ciała przędziorków, prowadząc do ich dehydratacji i śmierci.

Używanie roślin odpędzających

Niektóre rośliny, takie jak czosnek, pomidor czy goździk, mogą odstraszać przędziorki swoim zapachem. Wystarczy posadzić je w pobliżu roślin, które chcesz chronić.

Utrzymanie właściwej wilgotności

Przędziorki preferują środowiska suche, dlatego utrzymanie odpowiedniej wilgotności w ogrodzie może pomóc w zapobieganiu ich infestacji. Można to osiągnąć, na przykład, przez regularne podlewanie roślin lub instalację systemu nawadniania.

Zapobieganie infekcji przędziorkami

Najlepszym sposobem na ochronę świerka przed przędziorkami jest zapobieganie. Regularne sprawdzanie roślin, utrzymanie ich w dobrej kondycji oraz utrzymanie czystości w ogrodzie to klucz do powodzenia.

Podsumowanie

Zapewnienie zdrowia i piękna Twojego świerka wymaga stałej troski i uwagi. Zrozumienie, co to są przędziorki, jakie objawy sugerują ich obecność, oraz jak skutecznie je zwalczać i zapobiegać ich występowaniu, jest kluczem do ochrony Twojego drzewa.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną