W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza problem z dostępnością niezbędnych lekarstw. Główny Inspektorat Farmaceutyczny potwierdził te doniesienia i poinformował o braku 32 medykamentów. Co jest powodem braków i kiedy lekarstwa znów będą dostępne?
Braki w aptekach
Wiele osób w ostatnim czasie spotkało się z brakiem leków w aptekach. Problem ten jest widoczny na terenie całego kraju. Okazało się, że firmy produkujące lekarstwa zmniejszyły ich produkcję lub wstrzymały dostawy. Jest to ogromne utrudnienie dla naszych rodaków, ponieważ część leków jest niezbędna dla zdrowia wielu pacjentów.
Największe braki dotyczą antybiotyków w zawiesinach dla dzieci. Jeżeli w aptece nie będzie dostępny lek przepisany przez lekarza to wtedy najczęściej farmaceuta proponuje zamiennik o podobnym działaniu. Niestety nie każdy pacjent może z takiego zamiennika skorzystać.
Kiedy lekarstwa wrócą do aptek?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że w ciągu najbliższych tygodniu zrobi wszystko, aby antybiotyki pojawiły się w obiegu handlowym. Planowane są większe dostawy lekarstw.
Jeszcze w tym miesiącu na rynek mają wrócić:
- Amoksycylina
- Amoksycylina z kwasem klawulanowym
- Azytromycyna
W sierpniu natomiast mają pojawić się:
- Metolofenoksypenicyliny
- Amoksycyliny
- Amoksycyliny z kwasem klawulanowym
- Cefalosporyny w zawiesinie
Obecnie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w każdy piątek trafiają listy lekarstw, których brakuje w aptekach. Medykamenty są odnotowywane i specjaliści składają na nie specjalne zamówienia.
Pacjenci w Polsce
W niektórych przypadkach lekarze są zmuszeni przepisać pacjentowi antybiotyk. Są one stosowane do zwalczania infekcji bakteryjnych. Niestety eksperci uważają, że w Polsce nadużywa się przyjmowanie antybiotyków.
“Zużycie tych środków w leczeniu otwartym w Polsce było powyżej średniej europejskiej i wynosiło 27 DDD na 1000 mieszkańców dziennie - czytamy w raporcie NIK. Co więcej, "instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami.” - medonet.pl
Co więcej, antybiotyki mogą źle wpływać na organizm pacjenta. Najczęstszym efektem ubocznym jest niszczenie flory bakteryjnej znajdującej się w przewodzie pokarmowym. Innymi skutkami ubocznymi mogą być biegunka oraz ogólne osłabienie organizmu.