MRiT zapowiada rewolucję na rynku nieruchomości! Jak zmienią się zasady zakupu mieszkania?

Justyna
Prawo
06.07.2023 17:44
MRiT zapowiada rewolucję na rynku nieruchomości! Jak zmienią się zasady zakupu mieszkania?

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, ogłosił ambitne plany zmian na rynku nieruchomości. Co konkretnie chce wprowadzić MRiT? Jak te zmiany wpłyną na zasady dotyczące nabywania nieruchomości?

Zmiany na rynku nieruchomości

Okazuje się, że minister Waldemar Buda rozesłał do kilku organizacji pismo w sprawie przygotowywanych zmian – dając im czas na konsultacje do 10 lipca. Zapowiedziane przez MRiT zmiany mają na celu rewolucję na rynku nieruchomości i ułatwienie procesu zakupu mieszkania. Będą przede wszystkim chronić i wspierać kupujących, eliminując nieuczciwe praktyki i zwiększając transparentność.

W efekcie, proces zakupu mieszkania stanie się łatwiejszy, bardziej przejrzysty i bezpieczny dla wszystkich zainteresowanych stron. Przedstawiamy najważniejsze z planowanych zmian!

Zakaz pobierania prowizji

Jedną z najważniejszych zmian, które Ministerstwo chce wprowadzić, jest zakaz pobierania prowizji przez pośredników od obu stron transakcji. Obecnie wiele agencji pośrednictwa pobiera prowizję zarówno od sprzedającego, jak i od kupującego. Taka praktyka często generuje dodatkowe koszty dla kupujących i budzi wiele kontrowersji.

Nowe przepisy mają na celu zabezpieczenie interesów nabywców i ograniczenie nieuczciwych praktyk w branży. Od teraz prowizja będzie mogła być pobierana tylko od strony, która zleciła wykonanie czynności pośrednictwa.

Zmiany w umowie pośrednictwa

Kolejna istotna zmiana dotyczy umowy pośrednictwa. MRiT planuje doprecyzować elementy tej umowy, aby zapewnić większą przejrzystość i pewność dla kupujących. Pośrednik będzie musiał jasno określić, jakie czynności pośrednictwa wykonuje i jakie wynagrodzenie przysługuje mu za te działania.

Obecnie często umowa pośrednictwa jest zbyt ogólna, co może prowadzić do nieporozumień i sporów. Dzięki precyzyjnym zapisom, kupujący będą mieli pełną wiedzę na temat świadczonych usług i będą mogli bardziej świadomie podejść do procesu zakupu mieszkania.

Łatwiejszy dostęp do prezentacji nieruchomości

Ministerstwo planuje również zakaz uzależniania prezentacji nieruchomości od zawarcia umowy pośrednictwa. Obecnie wiele agencji pośrednictwa wymaga od potencjalnych klientów zawarcia umowy przed umożliwieniem obejrzenia nieruchomości.

Takie ograniczenie nie tylko utrudnia dostęp do informacji dla kupujących, ale również wpływa na interesy sprzedających, którzy mogą tracić potencjalnych klientów z powodu takiej polityki. Nowe przepisy mają temu zapobiec, ułatwiając dostęp do informacji dla kupujących i eliminując niepotrzebne ograniczenia.

Uregulowanie zasad publikacji ogłoszeń

Kolejną istotną kwestią jest uregulowanie zasad publikacji ogłoszeń. Często agenci pośrednictwa bezprawnie korzystają z ogłoszeń zamieszczonych przez właścicieli nieruchomości, co może wprowadzać klientów w błąd. Jak twierdzi ministerstwo:

„Wykorzystując „cudzą” ofertę pośrednik w obrocie nieruchomościami często nie zna bowiem przedmiotu transakcji, gdyż nie miał możliwości sprawdzenia jej pod względem faktycznym i prawnym. Taki proceder powoduje również, że na rynku pojawiają się sprzeczne informacje na temat tej samej nieruchomości (np. w zakresie opisu cech lub ceny), co podważa wiarygodność faktycznego oferenta”.

Nowe przepisy mają zapewnić, że pośrednik nie będzie mógł publikować ogłoszenia przed zawarciem umowy pośrednictwa z właścicielem. Dodatkowo, ogłoszenie będzie musiało zawierać informację, że pochodzi od pośrednika, aby uniknąć wprowadzania potencjalnych nabywców w błąd.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną