Zarabiaj bez odprowadzania podatku! Sprawdź, kto się do tego kwalifikuje!

Agnieszka
Podatki
03.07.2023 11:28
Zarabiaj bez odprowadzania podatku! Sprawdź, kto się do tego kwalifikuje!

Zgodnie z polskim prawem osoby poniżej 26. roku życia zwolnione są z płacenia podatku dochodowego. Ulga ta nie obejmuje jednak wszystkich bez wyjątku. Jakie warunki należy więc spełnić, aby nie płacić podatku przed ukończeniem 26. roku życia?

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych zakłada, że osoby poniżej 26. roku życia nie muszą odprowadzać podatku PIT. Od 2021 roku taką ulgę przyznano również osobom odbywającym staż uczniowski oraz praktykę absolwencką.

Ulga dla młodych - kryterium dochodowe

Niestety, w przypadku możliwości skorzystania z ulgi podatkowej dla młodych, konieczne jest wzięcie pod uwagę kryterium dochodowego.

Z ulgi dla młodych nie mogą skorzystać osoby poniżej 26. roku życia, których przychody przekraczają 85 tysięcy 528 złotych rocznie. 

Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że jeśli podatnik przekroczy ten limit, podatek zapłaci jedynie od nadwyżki. Istnieje więc duża szansa na to, że przekroczenie kryterium dochodowego będzie wciąż wiązało się z zapłaceniem minimalnego podatku PIT.

Warto też pamiętać, że ulga w PIT dla młodych nie oznacza, że nie trzeba płacić pozostałych składek. Osoby poniżej 26. roku życia, którym przysługuje ulga, wciąż są zobowiązane do opłacania składek na ZUS i na NFZ. 

Ulga dla młodych - te formy zatrudnienia uniemożliwiają skorzystanie z ulgi

 - Dochody zwolnione od podatku niestety nie obejmują wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło, działalności gospodarczej, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, najmu, praw autorskich oraz kontraktu menedżerskiego. Najczęściej stosowaną formą zatrudnienia studentów i uczniów są jednak umowy zlecenie, które są objęte ulgą dla młodych - tłumaczyła Patrycja Gwizdek, księgowa w firmie inFakt w rozmowie z Super Expressem. 

Co zrobić, aby uzyskać ulgę dla młodych?

Z racji tego, że ulga podatkowa dla młodych jest z mocy ustawy, uprawniony do ulgi podatnik nie musi nic robić, aby ją uzyskać. W zdecydowanej większości przypadków ulga naliczana jest automatycznie.

 "Pisemny wniosek podatnik składa tylko wówczas, gdy spełnia warunki do ulgi i nie chce, aby płatnik stosował ulgę przy poborze zaliczek. Treść wniosku podatnik redaguje sam (nie ma urzędowego wzoru), a następnie składa go bezpośrednio płatnikowi (odrębnie za każdy rok podatkowy). Płatnik stosuje wniosek najpóźniej od następnego miesiąca po jego otrzymaniu" - informuje Ministerstwo Finansów. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną