Wyższe dofinansowanie na wakacje. Zmiany od 1 lipca! Bez zbędnych formalności i rachunków!

Agnieszka
Newsy
28.06.2023 9:38
Wyższe dofinansowanie na wakacje. Zmiany od 1 lipca! Bez zbędnych formalności i rachunków!

Już 1 lipca wzrośnie kwota dofinansowania tzw. “wczasów pod gruszą”. Dzięki temu pracownik będzie mógł uzyskać wyższą kwotę na własne wakacje, lub na sfinansowanie wakacji dziecka. Poznasz szczegóły!

Wyższe dofinansowanie na “wczasy pod gruszą”

Po dwóch latach odmrożone zostały fundusze świadczeń socjalnych. Dwa lata przerwy w wypłacie dofinansowania poskutkowało tym, że wzrosło ono o 15 procent.

Od 1 lipca podstawę naliczania składek na fundusz świadczeń socjalnych będzie stanowić średnie wynagrodzenie z drugiego półrocza 2021 roku, które wynosiło wówczas 5 104,90 zł. 

To oznacza, że w firmach, które mają Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zgromadzi się więcej pieniędzy na “wczasy pod gruszą”. 

“Wczasy pod gruszą” - czym są? Kto może skorzystać?

Dofinansowanie do wakacji “wczasy pod gruszą” wypłaca pracodawca, który zatrudnia na umowę o pracę minimum 50 osób lub minimum 20 osób, jeśli posiada w firmie związki zawodowe.

Pieniądze wypłacane są przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, który musi powstać w firmie zatrudniającej powyżej 50 osób.

Dofinansowanie skierowane jest do pracowników, którzy w danym roku skorzystali z urlopu wypoczynkowego wynoszącego ciągiem 10 lub 14 dni. Wtedy mogą oni złożyć wniosek do pracodawcy przyznanie “wczasów pod gruszą”.

Uwaga: środki zgromadzone ZFŚS mogą zostać wykorzystane także na inne cele. To, czy pracownik otrzyma dofinansowanie do “wczasów pod gruszą” zależy więc od woli pracodawcy. Także pracodawca decyduje o warunkach przyznania takiego dofinansowania. 

O tym, komu i w jakiej wysokości przyznać świadczenie socjalne, powinny decydować kryteria takie jak sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Oznacza to, że kwoty wypłacane pracownikom mogą się od siebie różnić – czytamy na stronie gov.pl.

Wniosek składa się, w zależności od woli pracodawcy, przed lub po odbyciu urlopu.

Kilka kwestii jest jednak narzuconych z góry:

  • Nie trzeba też w żaden sposób udokumentować tego, na co wydało się pieniądze z Funduszu. Mogą one zostać wypłacone nawet wtedy, gdy pracownik nie wyjeżdża, a zostaje na urlop w domu.
  • Konieczne jest posiadanie umowy o pracę.
  • Na dofinansowanie mogą liczyć także członkowie rodziny pracownika.
  • Na dofinansowanie mogą liczyć także byli pracownicy zakładu, którzy są na emeryturze lub rencie.
  • We wniosku należy podać zarówno czas urlopu, jak i dochód miesięczny na członka rodziny.