Zakaz sprzedaży domów i mieszkań! Nadchodzi rewolucja w prawie?!

Martyna
Prawo
13.06.2023 18:29
Zakaz sprzedaży domów i mieszkań! Nadchodzi rewolucja w prawie?!

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że wkrótce może czekać nas masowa modernizacja budynków – i mowa nie tylko o Polsce, Unia Europejska zapowiada zmiany prawne, które mają dotyczyć zakazu sprzedaży domów i mieszkań, które nie spełniają określonych wymogów. O jakie budynki chodzi? Wyjaśniamy szczegóły. 

Zakaz sprzedaży 

Unia Europejska dąży do tego, aby od 2030 r. wszystkie nowo powstałe budynki były zeroemisyjne. To jednak nie koniec rewolucyjnych zmian. Do 2050 roku wszystkie istniejące budynki nie mają zużywać energii pierwotnej.  

Takie założenia spowodują konieczność modernizacji wszystkich budynków mieszkalnych, firmowych oraz instytucji publicznych. Aby wpłynąć na osoby mieszkające na terenie Unii Europejskiej, komisja planuje wprowadzić zakaz sprzedaży i wynajmu mieszkań, które nie będą spełniały wymogów o zeroemisyjności. 

Długi proces zmian 

Plan dążenia do zeroemisyjności zaczął się już w momencie, w którym UE zobowiązała właścicieli nieruchomości do posiadania świadectwa energetycznego. Zgodnie z prawem na terenie naszego kraju nie można sprzedać lub wynająć mieszkania bez posiadania wymaganego dokumentu.  

Kolejnym wymogiem, który pozwoli na sprzedaż lub wynajem nieruchomości jest osiągnięcie odpowiedniej klasy energetycznej budynku zgodny z warunkami Unii Europejskiej.  

Kto sfinansuje modernizację? 

W najgorszej sytuacji znajdą się osoby, których nie stać na przeprowadzenie termomodernizacji. Dla tych właścicieli, którzy mają problem finansowy rząd przygotował szereg dotacji. Są to m.in.: 

  • Ulga termomodernizacyjna 
  • Program Czyste Powietrze 
  • Mój Prąd 5.0  

Osobom, którym mimo dotacji wciąż będzie trudno zrealizować remont budowlany dążący do emisyjności będą mogły skorzystać z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ma zacząć działać już od 2026 r. 

Ekologiczne działania UE 

Unia Europejska w ostatnich latach pokazała, że ważne jest dla niej dbanie o nasze środowisko. W tym celu podjęła szereg działań mających na celu zadbania o naszą planetę. Zadbała m.in. o:  

  • Wyznaczenie nowych celów w zakresie recyklingu  
  • Ograniczenia plastikowych toreb w sklepach  
  • Działania mające na celu rozwiązanie problemów z odpadami morskimi  
  • Zmniejszenie emisji CO2  

Działania te spotkały się z pozytywną opinią publiczną. Europejczycy nastawieni są na jeszcze większe działania w zakresie ochrony środowiska. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną