3 czerwca 2023 roku weszły w życie nowe przepisy budowlane. Zakładają one możliwość zbudowania budynku gospodarczego do 150 m2 bez pozwolenia, a także bez zgłoszenia. Co więcej, przepisy te dotyczą nie tylko rolników. Poznaj szczegóły.
Budynek gospodarczy bez zgłoszenia i bez pozwolenia
Uproszczenie procedur administracyjnych przy budowie budynków gospodarczych umożliwia obecnie postawienie na swojej działce budynku gospodarczego bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Budynek taki może mieć do 150 m2 powierzchni zabudowy.
– Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym zwalnia z wymogu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę oraz z dokonania zgłoszenia jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiaty o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m², przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Uwaga: możliwa jest też budowa większego budynku gospodarczego (do 300 m2). Wtedy także nie jest wymagana decyzja o pozwoleniu na budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie budowy.
Kto może postawić taki budynek bez pozwolenia i zgłoszenia?
Teoretycznie taki budynek może postawić każdy właściciel ziemi. Nie musi być on rolnikiem. Jedynie budynek musi być związany z działalnością rolną. Wystarczy więc hodować truskawki, pomidory lub cokolwiek innego.
Co więcej, ogródek nie musi być wcale położony na tej samej działce, co budynek gospodarczy do 150 m2.
Do czego może być przeznaczony budynek gospodarczy
Budynek gospodarczy, jak informuje ministerstwo infrastruktury, to budynek przeznaczony do:
niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia.
Czy budynek gospodarczy wymaga odbioru?
Stawiając budynek gospodarczy w ramach uproszczonych przepisów, to znaczy bez zgłoszenia i pozwolenia, nie musimy czekać na odbiór przez organ nadzoru państwowego.
Taki budynek może być użytkowany od razu po zakończeniu budowy.