Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Oto co mówi prawo!

Agnieszka
Prawo
30.05.2023 10:35
Od ilu lat dziecko może zostać samo w domu? Oto co mówi prawo!

W pierwszych latach życia dziecka większość rodziców nie wyobraża sobie pozostawienia go samego w domu. W każdej rodzinie nadchodzi jednak czas, w którym dziecko musi zostać samo. Od jakiego wieku jest to prawnie dozwolone? Przepisy prawa w Polsce niestety się wykluczają. 

Pozostawienie dziecka samego w domu - od jakiego wieku?

Pozostawienie małego dziecka samego w domu, gdy jeszcze nigdy do takiej sytuacji nie dochodziło, wiąże się ze sporą dawka emocji zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Warto więc pierwszy raz zostawić dziecko w domu dopiero wtedy, gdy jest na to gotowe - każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Przepisy prawa jednak określają, przynajmniej teoretycznie, wiek, w którym dziecko może już pozostać samo w domu. Problem polega jednak na tym, że wzajemnie się one wykluczają.

Według Kodeksu wykroczeń dziecko może zostać samo w wieku 7 lat. 

Jednym z najczęściej przytaczanych przepisów dotyczących tego zagadnienia jest art. 106 Kodeksu wykroczeń:

 "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". 

Jednak według prawa administracyjnego i ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wynika, że dziecko może zostać w domu samo dopiero od 8 roku życia.

Do tego wieku dziecka należy się bowiem zasiłek dla opiekuna, ze względu na konieczność pozostania w domu i sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8. 

"Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza" - czytamy w art. 32. ust.1.

Zanim zostawisz dziecko w domu, zapewnij mu bezpieczeństwo:

  • Naucz dziecko co może, a czego nie może robić pod nieobecność dorosłych.
  • Poinstruuj je, aby zadzwoniło do Ciebie w razie problemów.
  • Jeśli masz taką możliwość, powiadom kogoś, kto blisko mieszka, że dziecko zostaje w domu. Poinformuj także dziecko, do kogo zwrócić się o pomoc w razie problemów.
  • Naucz dziecko otwierać drzwi od wewnątrz. Zamknięcie dziecka w domu na klucz i nie danie mu możliwości wyjścia może skończyć się tragedią w przypadku na przykład pożaru. 
  • Naucz dziecko, aby nikomu nie otwierało drzwi do domu. 
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną