Polacy zaprojektowali tzw. Inteligentną paczkę. Już wkrótce przesyłki kurierskie będą działać sprawniej, a co więcej będą przyjazne środowisku. Wyjaśniamy czym jest nowa, rewolucyjna usługa mająca pojawić się na rynku.
Czym jest inteligentna paczka?
Inteligentna paczka została zaprojektowana przez naukowców z trzech Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz:
- Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki
- Łódzkiego Instytutu Technologicznego
- Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PIT)
Prace nad powstaniem inteligentnej paczki trwały 3 lata i skupiały się na opracowaniu tzw. E -packu, który będzie posiadał ekologiczne opakowanie oraz aplikacje, dzięki której będzie można śledzić swoje zamówienie.
Osoby odpowiedzialne za projekt stworzyły inteligentne paczki w formie składanych plastikowych pudełek z elektronicznymi etykietami i małymi panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na jednej ze ścian bocznych. Stosowana e-paczka ma być wielokrotnego użytku.
Ponadto specjalna siatka znajdująca się w e-packu zapobiega przemieszczaniu się zawartości paczki, a rozmiary pudełek są dostosowane do tych, które obowiązują w paczkomatach.
Brak anonimowości
Nowością na rynku kurierskim będzie fakt, że inteligentna paczka będzie rejestrowana, a jej drogę będzie można śledzić w aplikacji. Dzięki tej usłudze klient będzie mógł sprawdzać na bieżąco lokalizacje swojego zamówienia oraz będzie mógł kontrolować, czy paczka jest przewożona w odpowiednich warunkach.
Opakowanie zawiera szereg nowoczesnych elementów wyposażenia. Są to m.in.:
- akcelerometry do wykrywania przeciążeń i uszkodzeń
- czujniki wilgotności i temperatury
Każda paczka jest zabezpieczona specjalną blokadą, którą będzie można odblokować przy pomocy aplikacji.
Ekopaczka
Kolejnym ważnym aspektem w nowej inteligentnej paczce jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Powstałe opakowanie jest przeznaczone do wielokrotnego użytku, które można łatwo wymienić lub naprawić. Opakowanie może być ładowane za pomocą paneli fotowoltaicznych i specjalnych wrzutek zainstalowanych przy automatycznych paczkomatach.
Po otrzymaniu zamówienia klient ma obowiązek zwrócić opakowanie kurierowi lub odesłać je w paczkomacie. Dotychczas e-pack nie był stosowany na rynku, jednak Instytut Badawczy Łukasiewicz poszukuje firm, które byłyby zainteresowane projektem. Naukowcy przewidują, że początkowo na rynek ma trafić około 50 tysięcy inteligentnych paczek.