Inteligentna Paczka - rewolucja na rynku kurierskim! Na czym polega jej fenomen?

Martyna
Styl życia
23.05.2023 20:16
Inteligentna Paczka - rewolucja na rynku kurierskim! Na czym polega jej fenomen?

Polacy zaprojektowali tzw. Inteligentną paczkę. Już wkrótce przesyłki kurierskie będą działać sprawniej, a co więcej będą przyjazne środowisku.  Wyjaśniamy czym jest nowa, rewolucyjna usługa mająca pojawić się na rynku. 

Czym jest inteligentna paczka? 

Inteligentna paczka została zaprojektowana przez naukowców z trzech Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz:  

  • Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki 
  • Łódzkiego Instytutu Technologicznego 
  • Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PIT) 

Prace nad powstaniem inteligentnej paczki trwały 3 lata i skupiały się na opracowaniu tzw. E -packu, który będzie posiadał ekologiczne opakowanie oraz aplikacje, dzięki której będzie można śledzić swoje zamówienie.  

Osoby odpowiedzialne za projekt stworzyły inteligentne paczki w formie składanych plastikowych pudełek z elektronicznymi etykietami i małymi panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na jednej ze ścian bocznych. Stosowana e-paczka ma być wielokrotnego użytku. 

Ponadto specjalna siatka znajdująca się w e-packu zapobiega przemieszczaniu się zawartości paczki, a rozmiary pudełek są dostosowane do tych, które obowiązują w paczkomatach.  

Brak anonimowości 

Nowością na rynku kurierskim będzie fakt, że inteligentna paczka będzie rejestrowana, a jej drogę będzie można śledzić w aplikacji. Dzięki tej usłudze klient będzie mógł sprawdzać na bieżąco lokalizacje swojego zamówienia oraz będzie mógł kontrolować, czy paczka jest przewożona w odpowiednich warunkach. 

Opakowanie zawiera szereg nowoczesnych elementów wyposażenia. Są to m.in.: 

  • akcelerometry do wykrywania przeciążeń i uszkodzeń 
  • czujniki wilgotności i temperatury  

Każda paczka jest zabezpieczona specjalną blokadą, którą będzie można odblokować przy pomocy aplikacji. 

Ekopaczka 

Kolejnym ważnym aspektem w nowej inteligentnej paczce jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Powstałe opakowanie jest przeznaczone do wielokrotnego użytku, które można łatwo wymienić lub naprawić. Opakowanie może być ładowane za pomocą paneli fotowoltaicznych i specjalnych wrzutek zainstalowanych przy automatycznych paczkomatach. 

Po otrzymaniu zamówienia klient ma obowiązek zwrócić opakowanie kurierowi lub odesłać je w paczkomacie.  Dotychczas e-pack nie był stosowany na rynku, jednak Instytut Badawczy Łukasiewicz poszukuje firm, które byłyby zainteresowane projektem. Naukowcy przewidują, że początkowo na rynek ma trafić około 50 tysięcy inteligentnych paczek. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną