Zmiany w udzielaniu pożyczek! Koniec z niewolnictwem lichwy!

Martyna
Prawo
18.05.2023 17:38
Zmiany w udzielaniu pożyczek! Koniec z niewolnictwem lichwy!

Dziś (18.05.2023) w życie weszły przepisy dotyczące nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Od teraz ma się zmienić badanie zdolności kredytowej i udzielaniu pożyczek. Przedstawiamy szczegóły. 

Badanie zdolności kredytowej 

Zgodnie z nowymi zasadami od dzisiaj każda firma pożyczkowa ma obowiązek sprawdzenia zdolności kredytowej osobie, która chce uzyskać pożyczkę. Za pominięcie tego kroku grozą kara nieważności zbycia wierzytelności w drodze przelewu lub w inny sposób. 

Zmiany prawne mają na celu uchronić obywateli przed ogromnymi zadłużeniami. Co więcej spowodują one ograniczenie działań lichwiarskich instytucji pożyczkowych.  

Koszty pozaodsetkowe 

Koszty pozaodsetkowe ponosi osoba, która podpisała umowę kredytową. W związku z dzisiejszymi zmianami prawo określa, ile mogą one wynosić maksymalnie i jaka grozi kara za złamanie zasad.   

“Kto przekroczy w umowie wysokość kosztów pozaodsetkowych dwukrotnie, jasno od dziś określonych, będzie podlegał karze (pozbawienia wolności) do lat pięciu” - Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości 

Ponadto prawo nakazuje jasno określone koszty związane z: 

  • Prowizjami 
  • Marżami 
  • Opłatami ubezpieczeniowymi 
  • Dodatkowymi usługami 

Koniec życia w strachu 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji w Sejmie podkreślił, że przepisy prawne powinny chronić obywateli, a nie narażać ich na pożyczki, których nie będą wstanie spłacić. Uważa, że lichwa to niewolnictwo XXI wieku. 

To koniec strachu dla polskich rodzin - koniec strachu, że kilkuset złotowa pożyczka, wzięta na lichwiarskich zasadach, okaże się niemożliwym do spłacenia długiem". - To koniec strachu, że ktoś przez niską pożyczkę straci dorobek całego życia, dom czy mieszkanie - Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości  

Statystyki  

Niestety sytuacja gospodarcza w kraju i rosnąca inflacja, która obecnie wynosi 14,7% spowodowały, że coraz więcej Polaków musi korzystać z zaciągania pożyczek i kredytów. Z danych wynika, że: 

“Obecnie zadłużenie w postaci pożyczek i kredytów ma ponad 15 milionów Polaków. Oznacza to, że blisko 40% z nas posiada aktywne zadłużenia.”- totalmoney.pl 

Zmiana przepisów prawnych z pewnością uchroni wiele osób od nieuczciwych ofert pożyczkowo - kredytowych, które chciały dorobić się na krzywdzie Polaków. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną