Koniec Eko-Ściemy?! UE bierze się za tych producentów!

Martyna P.
Newsy
12.05.2023 10:49
Koniec Eko-Ściemy?! UE bierze się za tych producentów!

Parlament Europejski zdecydował się na poparcie przepisów, których celem jest poprawa trwałości produktów oraz wyeliminowanie wprowadzania cech konstrukcyjnych do sprzętów, które skracają ich żywotność. Jakie dokładnie przepisy zakłada nowa unijna dyrektywa? 

 

Koniec z ograniczaniem żywotności sprzętów!

Unia Europejska dąży do wdrożenia przepisów, które poprawią kwestie związane z ograniczaniem żywotności sprzętów. Unijna dyrektywa ma zakazać wprowadzania cech konstrukcyjnych, które przyczyniają się do przedwczesnego zużycia czy nieprawidłowego działania.

Eurodeputowani podkreślają, że chcą wyeliminować zjawisko psucia się sprzętu zaraz po skończeniu się okresu gwarancyjnego.

Eksperci uważają, że producenci sprzętów produkują je w taki sposób, aby miały one ograniczony cykl życia.

 „Konsumentom trzeba będzie w jasny sposób informować o możliwościach i kosztach naprawy. Etykiety produktów będą informować obywateli, które towary mają gwarancję dłuższej trwałości, a producenci, których towary są trwalsze, odniosą korzyści. Dżungla fałszywych twierdzeń środowiskowych skończy się, ponieważ dozwolone będą tylko certyfikowane i uzasadnione twierdzenia ekologiczne” – stwierdziła Biljana Borzan.

 

Przyzwolenie na części zamienne

Członkowie Parlamentu Europejskiego uważają, że nie można ograniczać funkcjonalności produktu w przypadku, gdy jest on używany z częściami zamiennymi (wyprodukowanymi przez inne firmy). Chodzi np. o wkłady atramentowe czy ładowarki.

Wielu sprzętów nie można naprawić, gdyż nie ma do nich części zamiennych lub posiadają one oprogramowanie uniemożliwiające ingerencję.

Parlament chce także, aby klienci byli informowani o ograniczeniach związanych z naprawą jeszcze przed zakupem towaru.

 

Zdjęcie Koniec Eko-Ściemy?! UE bierze się za tych producentów! #1

Nowa etykieta gwarancyjna

Unia Europejska chce także wprowadzić nową etykietę gwarancyjną. Miałaby ona zawierać informacje o wymaganej prawem gwarancji. Ponadto powinna się na niej znaleźć informacja o długości przedłużenia gwarancji.

 

Koniec z określeniem „eko”

Ponadto Parlamenty Europejski chce ograniczenia korzystania ze zwrotów takich jak „eko”, „przyjazny dla środowiska”, „neutralny dla klimatu”. Członkowie Unii Europejskiej uważają, że zwroty te mogą być wykorzystywane jedynie, gdy istnieją konkretne dowody.

 

Koniec ze sprzecznymi informacjami

Eurodeputowani chcą także zakazać wprowadzania klientów w błąd. Nie będzie można używać zwrotów takich jak „produkt wystarczy na określony czas” lub „produkt może być używany z określoną intensywnością”, jeśli sformułowania te nie będą prawdziwe w odniesieniu do danego urządzenia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną